elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jak wybrać odpowiedni aparat fotograficzny dla dzieci?

Chyba każdy rodzic pragnie wspierać swoje dziecko w realizacji jego zainteresowań. Często jest przecież tak, że niewinne hobby w dzieciństwie może przerodzić się w pasję i chęć podążania daną drogą w przyszłości. Najmłodsi uwielbiają robić zdjęcia, często naśladując rodziców, którzy fotografują rodzinę, chociażby podczas uroczystości i spotkań. Jednak powierzenie dziecku drogiego, ciężkiego i często skomplikowanego w obsłudze aparatu nie jest dobrym pomysłem. Dlatego, jeśli nasz maluch przejawia chęć robienia zdjęć wszystkiemu wokół, najlepiej zafundować mu jego własny sprzęt dostosowany do potrzeb małego pasjonata. Warto jednak wiedzieć jakie kryteria warto brać pod uwagę, planując taki zakup, ponieważ są one zupełnie inne niż przy wyborze sprzętu dla osoby dorosłej. Oto one:

Kompaktowe rozmiary dostosowane do rączek dziecka

Oczywistą sprawą jest to, że jeśli nasze dziecko jest jeszcze malutkie, nie poradzi sobie z obsługą dużego aparatu, w równym stopniu co dorosły. Samo utrzymanie sprzętu może wiązać się z nie lada wyzwaniem, nie mówiąc już o przemieszczaniu się z nim. Natomiast zawieszenie go na szyi dziecka może wiązać się z nieodpowiednią postawą ciała, a dodatkowo również z dyskomfortem i bólem odczuwanym przez dziecko. A to rodzi frustrację u malucha, który zamiast próbować samodzielnie sfotografować ulubione zwierzątko, musi męczyć się z utrzymaniem sprzętu. Dlatego aparat fotograficzny dla dzieci powinien mieć maksymalnie kompaktowe rozmiary, odpowiednio dostosowane do możliwości naszego dziecka. Warto również zwrócić uwagę na inną istotną kwestię, jaką jest układ guzików oraz waga całego sprzętu.

Stabilizacja obrazu, która ułatwi wykonywanie zdjęć

Rozmazane zdjęcia mogą zdarzyć się dość często, zanim dziecko nauczy się poprawnie trzymać aparat. Z biegiem czasu i zdobyciem odpowiednich umiejętności ich wykonanie powinno ulec poprawie, jednak funkcja stabilizacji obrazu w aparacie może dziecku to znacznie ułatwić. Dzięki niej na zdjęciach będzie mniej widoczny efekt niepewnych dłoni malucha oraz pozwoli uchwycić więcej szczegółów obiektów będących w ruchu. Szczególnie jeśli dziecko uwielbia robić zdjęcia swojemu zwierzakowi domowemu lub przyjaciołom podczas zabawy. W przypadku najmłodszych nie jest to wydatek niezbędny, lecz warto zastanowić się nad nim w kontekście starszego dziecka.

Odporna obudowa, na nieprzewidziane wypadki

Niespodziewane upadki są niestety częstym zdarzeniem, jeżeli mowa o przedmiotach pozostawionych w rączkach dzieci. Nie dzieje się to z ich winy, raczej taka jest po prostu dziecięca natura, do której mają w pełni prawo. Dlatego, aby nie stresować się możliwością uszkodzenia sprzętu przez dziecko, warto świadomie wybrać sprzęt, który będzie odporny na rozmaite uszkodzenia. W ofercie wielu sklepów znaleźć możemy aparat fotograficzny dla dzieci, który odporny będzie nie tylko na upadki z dużych wysokości, ale również na wodę, pył, piasek, a także na bardzo wysokie i niskie temperatury. Z tego powodu niestraszne mu będą żadne wycieczki szkolne po górskich szlakach ani wakacje w upalnych krajach.

Automatyczny tryb pracy, który pomoże zrobić ładne zdjęcia

Doświadczeni fotografowie bez problemu korzystają z różnych opcji naświetlania zdjęć, ustawień kontrastu czy innych parametrów. Jednak w przypadku najmłodszych cała zabawa ogranicza się raczej do naciśnięcia guzika robiącego zdjęcie. Z tego względu specjalistyczne tryby jak dzień, noc lub portretowy, mogą być za trudne do zrozumienia przez malucha, który chce mieć po prostu w swoim aparacie zdjęcie psa taplającego się w błocie. Z tego względu warto wybrać aparat, który będzie pod tym względem jak najbardziej zoptymalizowany pod kątem dziecka. Najlepiej sprawdzi się aparat, w którym tryby są proste, jest ich kilka, a na dodatek opisane są za pomocą obrazków. To bardzo ułatwi naukę najmłodszym.

Kolorystyka i wygląd, które pokocha nasze dziecko

Technika zamknięta w aparacie jest ważna, jednak to, co często ważniejsze dla dziecka to kolorowy wygląd, który dopasowany jest do wieku dziecka. Z tego względu wielu producentów stara się sprawić, aby model był jak najbardziej atrakcyjny dla dzieci. Warto jednak pochylić się nad tego rodzaju sprzętem i nad jego jakością. Czasem warto zrezygnować z wątpliwego aparatu z Elzą czy Królem Lwem na rzecz aparatu o prostym kształcie i żywych kolorach, ale za to lepszych parametrach.