elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Zestaw do monitoringu – co warto wiedzieć?

Monitoring wizyjny to ciekawe rozwiązanie, które może znaleźć zastosowanie nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również na posesjach mieszkalnych. Współcześnie producenci zaoferować mogą wyjątkowo dużą ilość typów monitoringu, które mają nieco inne przeznaczenie oraz odmienną wartość użytkową. W związku z tym warto zastanowić się, jakie rodzaje monitoringu są dostępne w sprzedaży oraz na który z nich warto się zdecydować. Odpowiedzi na te oraz inne pytania można odnaleźć w artykule poniżej.

Podstawowe rodzaje monitoringu

Tak, jak zostało wspomniane, nowoczesny monitoring może być wykorzystywany do nadzorowania nie tylko firm, ale także m.in. domów prywatnych, szkół, obiektów administracyjnych. Współcześnie producenci zaoferować mogą trzy podstawowe rodzaje systemów monitoringu. Każda zainteresowana osoba lub podmiot może nabyć monitoring:

– analogowy,
– hybrydowy,
– cyfrowy.

Klasyczny monitoring

Analogowe zestawy do monitoringu to podstawowy element oferty większości producentów. W przypadku tego rodzaju monitoringu istnieje możliwość podglądu rejestrowanych wydarzeń w obrębie sieci lokalnej tj. sieci kamer połączonych z rejestratorem przy wykorzystaniu kabli koncentrycznych. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju zestawy oferują stosunkowo niską jakość nagrań. W większości przypadków nie można liczyć na więcej niż 768 x 576 pikseli. Jakie są inne rozwiązania, które z pewnością warto rozważyć? Jednym z nich są cieszące się dużą popularnością systemy hybrydowe.

Systemy hybrydowe

Systemy hybrydowe to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich osób prywatnych, Czy też podmiotów prawnych, które już korzystają z sieci analogowej. Wykorzystanie nowoczesnych systemów hybrydowych pozwala m.in. na łączenie nowoczesnych urządzeń cyfrowych IP z klasycznymi kamerami analogowymi. W praktyce pozwala to na rozbudowę sieci monitoringu przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń. Taki stan rzeczy może być osiągnięty poprzez wykorzystanie hybrydowego rejestratora lub serwera wizyjnego IP. Jakie są alternatywy dla tego rozwiązania?

Systemy IP

Ostatnio możliwą alternatywą dla wyżej podanych systemów jest monitoring IP. W przeciwieństwie do poprzednich systemów wykorzystuje on protokół IP, który pozwala mu na stworzenie nie tylko rozległych, ale również otwarty na dalszą rozbudowę systemów. Jest więc to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych przedsiębiorstw, które planują inwestycje w rozbudowę i chciałby połączyć się systemem monitoringu w jedną większą całość. Niezależnie od momentu, w którym nastąpi przyłączenie kolejnych kamer.

Same sposób działania monitoringu IP jest stosunkowo prosty, a uzyskany z kamer obraz jest zapisywany na dysku twardym przy wykorzystaniu rejestratora. Dzięki umieszczeniu zapisu na wspomnianym dysku twardym właściciel monitoringu zyskuje możliwość odtworzenia nagrania w dowolnym momencie. W praktyce oznacza to, że nowoczesny system IP daje możliwość archiwizacji uzyskanych nagrań. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania bieżącego podglądu do nagrań.

W praktyce oznacza to, że właściciel ma możliwość bieżącego podglądu nagrań z kamer. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przeglądać nagrania za pomocą komputera, tabletu, czy też przy wykorzystaniu smartfona. Jedynym warunkiem jest uzyskanie dostępu do Internetu. Warto też zwrócić uwagę, że monitoring IP to nie jedyne nowoczesne rozwiązanie. Firmy montujące zestawy do monitoringu często zaoferować mąką także różnego rodzaju kamery oraz rejestratory cyfrowe w technologii HD-CVI, AHD, HD-TVI.

Wybór odpowiedniej firmy

Wybierając firmę, która wystarczy zestaw do monitorowania warto zwrócić uwagę, aby oferowała ona kompleksowe rozwiązania systemowe wraz z montażem. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć się pewność, że założony system monitoringu w pełni spełni wszystkie oczekiwania. Dodatkowo warto stawiać na producentów i firmy montażowe, które działają na rynku od wielu lat. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu znacząco rośnie szansa na uzyskanie wysokiej klasy sprzętu, który będzie służył w przedsiębiorstwie, w szkole, czy też w administracji publicznej.