elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

pierwsza pomoc dla zalanego iphonea
Elektronika

Pierwsza pomoc dla zalanego iPhone’a: krok po kroku

Pomimo rozwoju technologii związanych z wodoodpornością urządzeń elektronicznych, te wciąż narażone są na negatywne skutki zalania. Jeśli Twój iPhone miał bezpośredni kontakt z wodą i obawiasz się, że przestanie prawidłowo działać, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dzięki temu będziesz w stanie ograniczyć powstałe szkody!

Zalany iPhone krok 1 – wyłącz i zabezpiecz urządzenie

Niezależnie od tego, czy doszło do pełnego zanurzenia urządzenia w wodzie, czy tylko częściowego zawilgocenia, pierwszym krokiem po nastąpieniu takiej sytuacji jest jego wyłączenie. 

Woda w elektronice może prowadzić do zwarcia, dlatego zalany iPhone musi być jak najszybciej odcięty od zasilania. Dzięki temu zapobiegniesz większym uszkodzeniom.

Aby wyłączyć iPhone’a, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  • Wyjmij urządzenie z wody: telefon musi natychmiast mieć ograniczony kontakt z wilgocią.
  • Nie korzystaj z urządzenia: nie próbuj wciskać żadnych dodatkowych przycisków ani nie używaj ekranu dotykowego, ponieważ może to spowodować wniknięcie wody do wnętrza urządzenia.
  • Wyłącz sprzęt: ogranicz się tylko do wciśnięcia i przytrzymania przycisku zasilania, a następnie przesuń suwak wyłącznika na ekranie, aby potwierdzić wyłączenie urządzenia.
  • Otwórz tackę na kartę SIM: Po wyłączeniu iPhone’a, użyj szpilki lub narzędzia do wyciągania tacki, aby otworzyć slot na kartę SIM znajdujący się z boku urządzenia. Wyjmij kartę SIM.

Wyjmując kartę SIM, osusz ją i umieść w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie miała więcej kontaktu z wilgocią. Dzięki temu ochronisz jej zawartość i będziesz mieć dostęp do ważnych informacji nawet w sytuacji, w której urządzenie byłoby nie do uratowania.

Krok 2 – oczyść i wysusz sprzęt 

Po wyłączeniu urządzenia, telefon musi być dokładnie oczyszczony i wysuszony, aby usunąć wszelkie pozostałości wody i zminimalizować ryzyko powstawania dalszych uszkodzeń.

Jak to zrobić? Delikatnie osusz telefon miękką i suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie użyj sprężonego powietrza, aby wydmuchać wodę z portów i szczelin, starając się usunąć jak najwięcej wilgoci z urządzenia.

Po dokładnym wytarciu telefonu suchą ściereczką należy jak najszybciej zjawić się w serwisie, który sprawdzi stan urządzenia po zalaniu. Serwisanci dokonają między innymi przeglądu płyty głównej oraz oszacują, czy doszło do innych uszkodzeń.

Krok 3 – zanieś urządzenie do serwisu

Nawet przy szybkiej reakcji, domowe sposoby na ratowanie urządzenia po kontakcie z wodą mogą nie być wystarczające. Jeśli po wysuszeniu iPhone nie działa prawidłowo lub w ogóle się nie włącza, jedynym sposobem na przywrócenie go do funkcjonalnego stanu jest skorzystanie z usług serwisu.

W takim wypadku polecamy miejsca specjalizujące się w naprawach sprzętu Apple, takie jak iHospital. Pracujący tam specjaliści będą w stanie szybko zdiagnozować skalę uszkodzeń i przygotować szczegółową wycenę przed przystąpieniem do usuwania awarii. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak naprawić zalany iPhone, zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi bezpośrednio na stronie https://ihospital.pl/!

Materiał zewnętrzny