elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Czym jest tablet do rysowania i do czego służy?

Wiele z naszych hobby, które wcześniej wykonywaliśmy w tradycyjny sposób, teraz posiada swoje odpowiedniki w urządzeniach technologicznych. Taki sam los spotkał tworzenie rysunków. Kiedyś wystarczyła nam karta i ołówek — teraz jeszcze lepsze efekty możemy uzyskać, wykorzystując tablet do rysowania. Jednak często obawiamy się, że tego typu urządzenia są przeznaczone jedynie dla profesjonalistów. Nic bardziej mylnego. Tablet graficzny to doskonałe narzędzie dla amatorów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, chociażby w grafice cyfrowej. Co warto wiedzieć, chcąc zakupić tablet do rysowania?

Tablet do rysowania — co to takiego?

Chyba każdy choć raz słyszał o urządzeniu, jakim jest tablet, a zdecydowana większość z nas ma go w tradycyjnej wersji w swoim domu. Podejrzewamy więc, że tablet graficzny działa na podobnej zasadzie co nasze domowe urządzenie. Nic bardziej mylnego. Oba te przedmioty, działają na zupełnie odmiennej zasadzie.

Zgodnie ze swoją nazwą tablet graficzny jest urządzeniem, którego zastosowanie docenią osoby zajmujące się obróbką zdjęć oraz tworzeniem grafik. Może on być bardzo wszechstronnie wykorzystywany i umożliwia swobodne rysowanie projektów CAD, map, schematów przestrzennych, grafik oraz rysunków dowolnej treści. Jest również pomocny w obróbce zdjęć. Dzięki zastosowaniu rysika zamiast myszki pozwala o wiele lepiej pod względem manualnym wykonywać precyzyjne aspekty rysunków technicznych.

Dzięki temu otwiera on przed użytkownikiem całe spektrum możliwości i zdecydowanie zwiększa produktywność naszej pracy. Wbrew pozorom nie znajdzie on zastosowania jedynie w agencjach reklamy, u boku profesjonalnych rysowników, grafików, czy fotografów. Może on być równie świetnie wykorzystywany przez architektów, inżynierów, projektantów oraz techników.

tablet do rysowania

Tablet do rysowania — jak działa?

Tablet do rysowania składa się z podkładki, czyli naszej przestrzeni do rysowania oraz z rysika, który służy do rysowania po podkładce. Efekty naszej pracy w czasie rzeczywistym możemy zobaczyć na ekranie komputera lub laptopa. Urządzenie możemy podłączyć za pomocą kabla lub zakupić wersję, która ma możliwość łączenia się bezprzewodowo. Dla osób, które w swojej pracy cenią sobie przede wszystkim wygodę, którą zmąci potrzeba przebywania blisko komputera, dobrym rozwiązaniem mogą stać się tablety do rysowania z wyświetlaczem.

Podkładka oraz rysik nie są jedynie odpowiednikiem kartki papieru i ołówka. Z powodzeniem mogą zastąpić nawet płótno malarskie i pędzle. W zależności od tego, jakiego oprogramowania używamy, nasz rysik może zamienić się w pędzel, kredkę, ołówek, a nawet kredę czy węgiel. Profesjonaliści posiadają w swojej kolekcji zazwyczaj kilka różnych rysików, które specjalizują się w jak najwierniejszym naśladowaniu danego narzędzia do rysowania lub malowania.

To, co jest najważniejsze w tablecie graficznym, to możliwość dokonania korekt w dowolnym momencie. Bez problemu możemy zmienić barwy, a także przenosić dowolne fragmenty, kopiować, czy usuwać. Kartka papieru niestety nie daje nam takiej wygody. Dzięki zastosowaniu tabletu graficznego mamy możliwość kreacji dzieła w sposób, jaki chcemy. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

tablet rysowanie

Tablet do rysowania — rodzaje?

Tablet graficzny do rysowania jest dość ogólnym pojęciem dla szerszego zróżnicowania tych urządzeń. Choć ich zastosowanie jest zazwyczaj podobne, to sposób użytkowania jest inny i zadowoli osoby o odmiennych potrzebach.

– Klasyczny tablet graficzny to urządzenie, które składa się z podkładki będącej naszą powierzchnią roboczą. Oddaje ona proporcje naszego monitora oraz posiada dwa przyciski, które imitować mają lewy i prawy przycisk myszy. W skład wchodzi również rysik.

– Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD — jest on połączeniem klasycznego tabletu graficznego oraz ekranu dotykowego. Dzięki temu każda czynność, jaką wykonamy, jest w tym samym czasie widoczna i nie ma konieczność łączenia urządzenia z komputerem lub laptopem.

Tablet graficzny do rysowania jest urządzeniem niezwykle wszechstronnym. Unowocześnił on tradycyjny sposób tworzenia rysunków na papierze oraz ułatwił pracę na monitorze. Dzięki zastosowaniu rysika możemy bardzo precyzyjnie przenieść na monitor to, co widzimy oczyma wyobraźni. Docenią go nie tylko osoby zajmujące się grafiką komputerową, ale również technicy, inżynierowie, architekci oraz fotografowie.