elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jak wybrać smartwatch z dobrą baterią i wydłużyć czas jego pracy?

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki mają wielu fanów, na których w sklepach czeka pełna gama modeli w nowoczesnym i klasycznym stylu. Przy zakupie takiego gadżetu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd – bardzo istotnym parametrem jest także bateria. Jak wybrać smartwatch z dobrą baterią?

Smartwatch – jak często trzeba go ładować?

Inteligentne zegarki wyposażone są w zaawansowane podzespoły, dlatego przypominają miniaturowe komputery. Poza informowaniem o połączeniach lub wiadomościach otrzymywanych na telefon mogą mieć także szeroką gamę innych funkcji, na przykład dla sportowców.

Czas pracy smartwatcha na baterii wynosi średnio 1-2 dni, ale wybrane modele mogą posłużyć nawet do około 5-7 dni na jednym ładowaniu. Zazwyczaj pojemność baterii w takich zegarkach wynosi od 200 do 475 mAh. Warto jednak pamiętać o tym, że smartwatch z dobrą baterią może pracować dłużej lub krócej w zależności od uruchomionych na nim aplikacji, rodzaju łączności czy intensywności jego użytkowania.

Co wpływa na czas pracy baterii w smartwatchu?

Aby korzystać ze smartwatcha przez długi czas na jednym ładowaniu, warto wybrać model, który wyposażony jest w dobrą baterię (akumulator) o dużej pojemności, ale również odpowiednio korzystać ze swojego inteligentnego zegarka, by wydłużyć jego żywotność.

Na czas pracy smartwatcha wpływają:
– pojemność baterii podawana w mAh – im jest ona wyższa, tym sprzęt może posłużyć dłużej,
– rodzaj baterii – obecnie najlepszy wybór to smartwatche z bateriami litowo-jonowymi,
– podświetlenie tarczy zegarka – intensywne, stałe podświetlenie zużywa energię z baterii i powoduje jej szybsze wyczerpanie,
– łączność – podłączenie do internetu, GPS, Bluetooth przyspieszają rozładowanie baterii,
– aplikacje pracujące w tle – im więcej aplikacji w tle, na przykład monitorów aktywności, tym zegarek będzie wymagał częstszego ładowania.

Zatem nawet zegarek o wytrzymałej baterii może rozładowywać się szybciej, gdy będą uruchomione na nim różne łączności i aplikacje. Z drugiej strony poprzez właściwe obchodzenie się ze swoim smartwatchem o mniejszej pojemności baterii można wydłużyć czas jego działania.

Jaki smartwatch z dobrą baterią warto wybrać?

Decyzja zakupowa powinna być podyktowana przede wszystkim indywidualnymi potrzebami użytkownika i jego gustem. Do wyboru są zarówno zegarki o klasycznym wyglądzie, pasujące do garnituru, jak i te sportowe, które świetnie sprawdzą się na trening.

Gdy celem jest smartwatch z dobrą baterią, który będzie działał przez długi czas, warto zdecydować się na modele hybrydowe. To inteligentne zegarki, które wyposażone są w tradycyjną tarczę, boczne przyciski oraz w dodatkowy wyświetlacz informujący o powiadomieniach z telefonu. Potrzebują bardzo mało energii, dlatego na baterii mogą pracować nawet przez kilka miesięcy.

Gdy jednak smartwatch ma oferować szerszą gamę funkcji i posiadać dotykowy wyświetlacz, trzeba przygotować się na krótszy czas pracy. Tego typu modele mogą pracować do 7 dni w trybie zegarka oraz do 12-24 godzin w trybie GPS, który stosowany jest podczas uprawiania sportów. Warto zwrócić wtedy uwagę na modele z pojemną baterią oferowane przez znane marki.

Jak wydłużyć czas pracy smartwatcha?

Czas do kolejnego ładowania swojego smartwatcha można wydłużyć – trzeba pamiętać wtedy o kilku ważnych poradach.

Aby smartwatch działał dłużej:
– wyłącz stałe podświetlenie tarczy,
– zmniejsz intensywność podświetlenia tarczy,
– wyłącz aplikacje działające w tle,
– wyłącz łączność GPS i Bluetooth, gdy z nich nie korzystasz.

Wybrani producenci oferują także smartwatche, które posiadają specjalne tryby oszczędzania energii, na przykład tryb pracy nocnej, w którym zegarek wyłącza automatycznie podświetlenie tarczy.

Warto też pamiętać o tym, że z czasem bateria w smartwatchu „starzeje się”, dlatego traci swoją pojemność i na jednym ładowaniu wytrzymuje coraz krócej. W wybranych modelach istnieje możliwość wymiany baterii na nową, ale wtedy, gdy jest ona zamontowana na stałe i nie jest wyjmowana, można utracić gwarancję lub przez nieumiejętną wymianę uszkodzić urządzenie.