elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Karta pamięci do aparatu – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie

Każdy użytkownik aparatu fotograficznego zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia karta pamięci do aparatu. To od niej zależy przecież to, jak dużo zdjęć oraz filmów będziemy mogli na nim przechowywać. Jednak to wcale nie jej pojemność może być decydującym czynnikiem przy zakupie. Warto wziąć pod uwagę również szybkość zapisu oraz odczytu danych, a także odporność na warunki panujące na zewnątrz. Nie zawsze przecież korzystamy z aparatu wewnątrz pomieszczenia.

Jak wybrać kartę pamięci do aparatu?

Dla profesjonalisty ważne, aby karta pamięci miała dużą pojemność, ponieważ tworzenie zdjęć i filmów w najwyższej jakości zajmuje dużo miejsca. Nie zawsze mamy pod ręką komputer, na który szybko możemy zgrać pliki. Ważne również, aby sprawdzić jaki rodzaj nośników obsługuje nasz aparat, ponieważ modele mogą różnić się między sobą.

Równie ważne jest zastosowanie karty. Jeżeli często użytkujemy aparatu w warunkach trudnych, takich jak wysokie i niskie temperatury, czy deszcz, warto, aby nie tylko urządzenie było na nie odporne, ale również karta. Dodatkowo warto zdać sobie sprawę, że nie tylko parametry naszego aparatu mają wpływ na szybkość działania sprzętu, ale również i karta pamięci. Im niższa wartość szybkości zapisu i odczytu danych, tym gorzej działa nasz aparat. Jest to dodatkowo ważne, jeśli wykonujemy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Karty pamięci rekomendowane dla aparatów fotograficznych to karty SD. Posiadają one w swojej budowie przełącznik, który zabezpiecza przed przypadkowym usunięciem plików. Chyba każdy, kto choć raz przez przypadek stracił zdjęcia, nad którymi pracował wiele godzin w i które włożył wiele pracy, wie co to za uczucie. W wielu sklepach spokojnie można znaleźć model karty pamięci SD oraz MicroSD, który będzie dla nas odpowiedni pojemnością i prędkością.

Czym jest karta Compact Flash?

Karta Compact Flash, inaczej CF, wyróżnia się o wiele większą prędkością zapisu oraz odczytu danych niż karta SD. Jest to rozwiązanie, z którego korzystają głównie profesjonaliści, chociażby ze względu na jej o wiele wyższą cenę w porównaniu do kart SD. Jednak jakość jest nieporównywalnie lepsza od zwykłych kart. Dodatkowo wiodące marki w sprzedaży tego typu artykułów oferują nawet dożywotnie gwarancje. Kart CF powinny być w całkowicie odporne na warunki atmosferyczne, dlatego są odpowiednie dla osób, które wykonują sesje zdjęciowe w plenerze w zmiennych warunkach atmosferycznych. Czy jest to jednak wydatek niezbędny dla osób, które uwielbiają robić zdjęcia, ale nie zajmują się tym profesjonalnie? Zdecydowanie nie, ale warto rozważyć opcję takiego zakupu, jeśli chcemy podnieść komfort wykonywania zdjęć.