elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Czym jest zasilacz do internetu? Jak go podłączyć?

Do korzystania z internetu konieczne jest zastosowanie właściwego sprzętu. Jednym z niezbędnych elementów zestawu do odbioru sieci internetowej jest zasilacz, który odpowiedzialny jest za dostawę prądu.

Zasilacz do internetu – co to jest?

Aby korzystać z internetu, konieczne jest wykonanie właściwego systemu, który będzie umożliwiał odbiór sygnału z sieci, doprowadzenie go do urządzeń, a także wysyłanie sygnału do sieci. Tego typu zestawy najczęściej otrzymuje się od dostawcy internetu – zawierają wszystkie elementy wraz z instrukcją, jak prawidłowo podłączyć je samodzielnie.

By urządzenia przeznaczone do korzystania z internetu mogły działać, muszą być zasilane. W tym celu stosuje się zasilacz do internetu podłączany do gniazdka, a następnie do zestawu odbierającego internet.

Jako zasilacz do internetu często traktowane są różne urządzenia. Zasilacze te można podzielić zatem na dwie kategorie:
– zasilacze do routerów
– zasilacze PoE

Technicznie rzecz biorąc, jako zasilacze przeznaczone do internetu traktuje się zasilacze PoE, które wchodzą przede wszystkim w skład zestawów odbierających internet radiowy. Potocznie jednak jako zasilacz do internetu traktuje się także urządzenia przeznaczone do zasilania routerów – są one podłączane do routera i gniazdka.

Czym jest zasilacz PoE?

PoE, czyli Power over Ethernet to technologia służąca do przesyłu energii elektrycznej z wykorzystaniem skrętki – przewodu sygnałowego stosowanego powszechnie w sieciach informatycznych. Za pomocą jednego przewodu można wtedy zarówno przesyłać dane, jak i energię elektryczną. Właśnie dlatego zasilacz PoE często określany jest też jako zasilacz po skrętce.

Technologia PoE stosowana jest do połączenia ze sobą elementów sieci Ethernet, między innymi używana jest z punktami dostępowymi, w tym z routerami, kamerami internetowymi, urządzeniami VoIP czy terminalami POS.

Zasilacz PoE jako zasilacz do internetu łączy ze sobą dwa elementy zestawu – element odbierający internet jak antena, a także komputer PC lub router. Również jest on podłączony do gniazdka i pobiera energię elektryczną potrzebną do zasilania całego zestawu.

Do zasilacza PoE podłącza się dwa przewody:
– przewód UTP lub przewód FTP – stosowany do transmisji i zasilania, na przykład do anteny odbierającej internet radiowy
– przewód UTP lub przewód FTP – przekazujący dane transmisji, WAN do routera lub bezpośrednio do komputera

Jeżeli zasilacz stosowany jest do podłączenia routera, może on następnie rozprowadzać internet przewodowo, czyli podłączonymi do niego kablami, a także bezprzewodowo, czyli przez Wi-Fi.

Jak podłącza się zasilacz do internetu?

Podłączenie zasilacza do internetu nie jest skomplikowane – wystarczy postępować według instrukcji.

Zasilacz do internetu typu PoE wyposażony jest dwa wejścia typu RJ-45:
– wejście PoE – przeznaczone do wykonania podłączenia z zasilacza do anteny
– wejście LAN – przeznaczone do wykonania podłączenia z zasilacza do urządzenia, na przykład routera lub komputera

Aby wykonać montaż, należy podłączyć odpowiednie przewody do wejść, a także włączyć zasilacz do internetu do gniazdka elektrycznego. Gdy zasilacz działa prawidłowo, znajdująca się na nim dioda sygnalizacyjna będzie świecić. Konieczna może być także dodatkowa konfiguracja sprzętu i połączenia sieciowego.

Gdy pojawiają się problemy z montażem zasilacza oraz całego zestawu do odbioru internetu, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z jego dostawcą, aby uzyskać dodatkowe informacje i zamówić serwisanta.

Gdzie można kupić zasilacz do internetu?

Najczęściej zasilacz PoE lub standardowy zasilacz do routera wchodzi w skład zestawu, jaki otrzymuje się od dostawcy internetu. Nie trzeba wtedy kupować go osobno. Gdy jednak chce się wykonać instalację samodzielnie lub wymienić zasilacz na nowy, trzeba będzie go dokupić.

Zasilacz do internetu można kupić przede wszystkim w sklepach zaopatrujących klientów w wyposażenie komputerowe. Zamówienia można składać też za pośrednictwem internetu.

Cena tego typu wyposażenia to zwykle od około 35 do 45 złotych. W zestawie znajduje się zasilacz oraz kabel przeznaczony do podłączenia zasilacza do prądu.