elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Pendrive do telefonu – jak go podłączyć?

Pamięć przenośna jak pendrive ma bardzo szerokie zastosowanie. Można przechowywać na niej różne pliki, a także łatwo przenosić je pomiędzy urządzeniami. Pendrive można podpiąć nie tylko do komputera, ale również do urządzeń mobilnych – telefonów i tabletów. Jak to zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wykorzystać pendrive do telefonu?
  • Pendrive do smartfona – co jest potrzebne?
  • Czy zawsze można podłączyć pendrive do telefonu?
  • Podłączenie pendrive do telefonu – krok po kroku
  • Jaki pendrive najlepiej sprawdzi się do przenoszenia plików na i z telefonu?

Jak wykorzystać pendrive do telefonu?

Pendrive podłączony do smartfona może służyć do wielu celów. Najczęściej używany jest do szybkiego przenoszenia plików, na przykład filmów oraz zdjęć na inne urządzenia, a także do archiwizacji.

Dane można przenieść na inne sposoby, na przykład przesyłając je online, przez Bluetooth czy łączność NFC, ale może zajmować to dużo czasu i dodatkowo wymagać sporego pakietu danych, gdy wysyłane są mobilnie, a nie przez własną sieć Wi-Fi. Zatem podłączony do smartfona pendrive jest często najwygodniejszym sposobem, aby przenosić dane na komputer lub z komputera albo wykonać ich archiwizację bezpośrednio na pamięci przenośnej.

Pendrive do smartfona – co jest potrzebne?

Aby podłączyć pendrive do telefonu, powinien mieć on wyjście microUSB, USB-C albo port Lightning w przypadku urządzeń marki Apple. Także konieczny jest odpowiedni kabel do podłączenia pamięci przenośnej.

Do podłączenia pendrive’a do smartfona konieczne jest zastosowanie kabla typu USB OTG, czyli USB On-The-Go. To rodzaj przejściówki, która wyposażona jest w dwie końcówki – z jednej strony w microUSB, USB-C lub w port Lightning, którą podłącza się to telefonu, natomiast z drugiej strony w port USB, w którym umieszcza się pendrive.

Kabel USB OTG można zakupić w sklepach ze smartfonami, z elektroniką, komputerami, a także w sklepach internetowych, na aukcjach. Koszt tego typu przejściówki to zwykle od około 6 złotych do 30 złotych w zależności od jej typu oraz producenta. Do wyboru są modele wyposażone w kabel lub bez kabla.

Alternatywą dla kupowania przejściówki jest nabycie specjalnego pendrive, który wyposażony jest w dwa złącza USB. Więcej o takich pamięciach piszemy poniżej.

Czy zawsze można podłączyć pendrive do telefonu?

Aby podłączyć pendrive do telefonu, muszą być spełnione dwa główne warunki:
– telefon musi obsługiwać tryb OTG,
– pendrive musi mieć ustawiony system plików FAT32.

Aby można było skorzystać z podłączenia pamięci pendrive do telefonu, musi on przede wszystkim obsługiwać tryb OTG. Taką opcję posiada większość modeli telefonów. Można sprawdzić to za pomocą specjalnych aplikacji, na przykład bezpłatnej aplikacji USB OTG Checker.

Także ważny jest odpowiednio przygotowany pendrive. Powinien on obsługiwać pliki w systemie FAT32, ponieważ wtedy telefon będzie mógł uzyskać dostęp do danych na pamięci przenośnej. Aby ustawić na pendrivie system plików FAT32, należy sformatować go na swoim komputerze – przywrócić na nim ustawienia domyślne i wybrać ten system plików.

Uwaga! Przed wykonaniem formatu pamięci pendrive należy przenieść z niej wszystkie ważne pliki, ponieważ zostaną one wykasowane.

Podłączenie pendrive do telefonu – krok po kroku

Jeżeli mamy do dyspozycji odpowiedni kabel do podłączenia pendrive do telefonu oraz telefon i pendrive są przygotowane do wykonania takiej operacji, możemy ją rozpocząć.

1. Kabel USB OTG należy umieścić w porcie w smartfonie.
2. Do drugiej stronie kabla USB OTG wpina się pendrive.
3. Smartfon powinien samodzielnie wykryć nośnik danych.
4. Możemy przegrać pliki, korzystając z menedżera plików.
5. Po zakończonej pracy należy rozłączyć smartfon i pendrive.

Jaki pendrive najlepiej sprawdzi się do przenoszenia plików na i z telefonu?

Aby przenoszenie plików pomiędzy telefonem a pamięcią przenośną było jeszcze szybsze, warto zastosować pendrive wyposażony w interfejs USB 3.0. Dzięki temu zapewnia on bardzo szybki przesył w porównaniu ze starszym złączem typu USB 2.0.

Warto także wskazać, że obecnie w sprzedaży znajdują się pamięci pendrive, które wyposażone są w dwa złącza – z jednej strony jest to standardowe USB, natomiast z drugiej znajduje się port microUSB, USB-C lub Lightning, dlatego zastosowanie dodatkowej przejściówki nie jest wtedy konieczne – pendrive można po prostu wpiąć do urządzenia mobilnego, a potem wyjąć i wpiąć do komputera.

FAQ

Jakie zastosowanie ma pendrive jako pamięć przenośna do telefonu?

Pendrive służy do przenoszenia plików, takich jak filmy i zdjęcia, między urządzeniami oraz do archiwizacji danych na pamięci przenośnej.

Czego potrzebuję, aby podłączyć pendrive do smartfona?

Aby podłączyć pendrive do telefonu, potrzebujesz pendrive’a z wyjściem microUSB, USB-C lub portem Lightning (dla urządzeń Apple) oraz kabla USB OTG (USB On-The-Go).

Czy zawsze można podłączyć pendrive do telefonu?

Aby podłączyć pendrive do telefonu, telefon musi obsługiwać tryb OTG, a pendrive musi mieć system plików FAT32.