elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jak wybrać aparat wodoodporny?

Aparat jest przedmiotem, który pozwala za pomocą zdjęć zachować na dłużej wspaniałe chwile. Nieważne czy jest to spotkanie z rodziną, pierwszy uśmiech naszego dziecka, festiwal z przyjaciółmi na drugim końcu świata, czy zapierający dech w piersiach wschód słońca na środku pustyni. Jednak nie wykorzystujemy go przecież jedynie w celach prywatnych. Codziennie powstają fantastyczne sesje zdjęciowe, które pozwalają artystom i fotografom na przeniesienie swoich pomysłów do świata realnego. Nic więc dziwnego, że pragniemy, aby sprzęt, jakim jest aparat, był jak najbardziej praktyczny. O tyle, o ile wykorzystywanie go w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu nie sprawia problemu, to pojawia się on w momencie kontaktu z wodą. Czy istnieje zatem szansa na wykorzystywanie aparatu w czasie ulewnego deszczu, a nawet pod wodą?

Co to jest aparat wodoszczelny?

Aparat wodoszczelny, zwany również aparatem wodoodpornym, pozwala na robienie zdjęć nawet pod powierzchnią wody. Nie straszne są mu morskie podboje i stanowi obowiązkowy zakup dla osób lubiących nurkować, które pragną zachować pamiątkę ze swoich przygód. Co ważne nie jest to sprzęt jedynie dla amatorów, jego zalety docenią również profesjonaliści, którzy pragną w swoim portfolio zawrzeć niesamowicie, podwodne kadry. Co więcej, aparat wodoodporny nie sprawdzi się jedynie na głębokościach, ale również podczas trudnych warunków pogodowych, jakimi są silne opady deszczu, mgła oraz śnieg. Jeżeli więc pragniemy dokonać zakupu sprzętu i nie martwić się o jego bezpieczeństwo na dworze, zakup takiego aparatu może być dobrym wyborem.

Czym w zasadzie jest wodoszczelność aparatu? Oznacza to, że podczas zanurzenia urządzenia w wodzie, jego konstrukcja uniemożliwia przedostanie się cieczy do środka. Większość producentów aparatów oznacza wodoszczelność za pomocą skali Ingress Protection, inaczej kod IP, która wyrażona jest w dwóch cyfrach. Pierwsza z nich w skali od 1 do 6 oznacza, jaką klasę ochrony przed dostaniem się do środka zanieczyszczeń stałych posiada dany sprzęt. Takim zanieczyszczeniem jest na przykład kurz lub piasek. Kolejna cyfra w skali od 1 do 9 oznacza, w jakim stopniu aparat posiada ochronę przed wodą. W obu przypadkach im wyższa cyfra tym lepsza ochrona.

Rodzaje aparatów wodoodpornych dostępnych na rynku

1. Aparat wodoszczelny jednorazowy — aparat analogowy, więc po wykorzystaniu kliszy trzeba będzie ją wywołać. Polecany dzieciom oraz osobom, które chcą przekonać się, czy taki sprzęt będzie im potrzebny. Niewątpliwą zaletą tego aparatu jest jego niska cena, jednak zdjęcia nim wykonane nie są dobrej jakości.

2. Aparat cyfrowy wodoszczelny — jest to najpopularniejszy wybór wśród osób, które pragną robić podwodne zdjęcia. Jego zaletą jest mały rozmiar oraz niewielka waga co jest wygodne, jeżeli chcemy wykonywać zdjęcia na przykład nurkując. Dodatkowo jest prosty w obsłudze i ma możliwość podejrzenia wykonanego zdjęcia na ekranie LCD. Dodatkowo jest to aparat cyfrowy, więc nie ogranicza nas klisza i możemy wykonać nim jednorazowo o wiele większą liczbę zdjęć. Jest on odporny na inne czynniki zewnętrzne takie jak piasek. Droższe modele mają funkcje, które dostępne są również w niewodoszczelnych aparatach, a które przydadzą się osobom, dla których liczy się jakość zdjęć i sposób ich wykonania. Są to między innymi stabilizacja obrazu czy możliwość kręcenia filmów Full HD.

3. Inną ciekawą alternatywą jest zakup wodoodpornej kamery sportowej, jednak zdjęcia nią wykonane nie będą wcale dobrej jakości. Jest ona raczej przeznaczona do kręcenia filmów. W sklepach znaleźć możemy również wodoszczelny pokrowiec na aparat. Jednak sprawdza się on jedynie na małych głębokościach.

Na co warto zwrócić uwagę, chcąc kupić aparat wodoodporny?

Na początek warto określić, do jakich celów będzie nam potrzebny aparat wodoszczelny. To my sami powinniśmy wiedzieć, jakie są nasze potrzeby i dopasować sprzęt właśnie pod nie. Inny aparat powinna wybrać osoba, która uwielbia nurkować i pragnie robić zdjęcia oraz nagrywać filmy na dużych głębokościach, a inny osoba, która często pływa kajakiem i potrzebuje sprzętu odpornego na ewentualne zachlapania. To od naszego stylu życia zależy, więc, czy wybrać aparat o wyższym, czy niższym IP. Pamiętajmy również o innych funkcjach jak Wi-Fi. Coś, co nie jest potrzebne amatorom, będzie niezbędne w pracy profesjonalisty.