elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Kuchnia na miarę

Jedna z najważniejszych cech funkcjonalnie urządzonej kuchni jest jej dobrze uporządkowana przestrzeń robocza. Dlatego od dłuższego już czasu panuje moda na minimalizm w kuchni – czyli prosta forma charakteryzująca się minimalną ilością sprzętów i dodatków kuchennych pozostawionych na wierzchu.

W odpowiedzi na rosnącą popularność i potrzeby swoich klientów, producenci firm meblarskich zaczęli tworzyć kuchnie na wymiar, czyli tak zwane kuchnie pod zabudowę. Ukryte w zabudowie meblarskiej wszystkie urządzenia AGD, szafki sięgające zazwyczaj do sufitu – tworzą funkcjonalną i dobrze wyglądającą spójną całość, a my dodatkowo zyskujemy niezliczone miejsca do przechowywania.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Na początek należy zacząć od planowania. Można skorzystać z pomocy specjalisty, bądź samemu spróbować sobie wyobrazić / wizualizować zagospodarowanie wolnej przestrzeni zarezerwowanej na kuchnię. Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć sobie, gdzie ulokować sprzęty AGD, by korzystanie z nich nie było uciążliwe. W poszukiwaniu inspiracji pomóc nam mogą strony internetowe o tematyce wnętrzarskiej. Najważniejsze jest to, aby nasza kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna – nowoczesne kuchnie w zabudowie są jej najlepszym przykładem.

Elegancka i minimalistyczna kuchnia w zabudowie sprawdza się na każdym metrażu. W małych kuchniach, domownicy często decydują się na ukrycie urządzeń AGD za frontami szafek, dzięki czemu ujednolicona powierzchnia zabudowy optycznie powiększa wnętrze. Takie rozwiązanie sprawdza się również w kuchniach połączonych z salonem. Zabudowa pozbawiona zbędnych elementów wygląda bardzo elegancko. Z łatwością można dopasować fronty szafek do wystroju lub mebli będących w salonie, co stworzy harmonijną całość pozbawioną chaosu.

Poza walorami estetycznymi, uporządkowana przestrzeń robocza w kuchni odwdzięczy się łatwością utrzymania porządku. Jednolita zabudowa nie wymaga długich godzin sprzątania i wykorzystywania przy tym niezliczonej ilości preparatów czystości (każdy dedykowany do innej powierzchni). Wystarczy jeden środek pielęgnacyjny i ściereczka. Ta sama sytuacja tyczy się również podłogi. Odkurzanie jest równie proste, jak nie banalne. Idealnie dopasowane meble, zbudowane dokładnie na wymiar danego pomieszczenia, pozbawione są trudno dostępnych zakamarków czy szpar, a także wystających kabli zasilających. Zatem taka kuchnia brudzi się zdecydowanie mniej, czyli utrzymanie w niej czystości nie wymaga spędzenia długich godzin na sprzątaniu.

AGD w zabudowie

Producenci urządzeń AGD oferują całe serie modeli do zabudowy. W zawiązku z tym klient może od razu kupić wszystkie niezbędne urządzenia jednej marki z danej serii, dzięki czemu nie ma obaw, że coś nie będzie do siebie pasowało. Oczywiście można spróbować samemu skompletować taki zestaw i dopasować każdy produkt do własnych indywidualnych potrzeb. Absolutnie nie oznacza to, że modele wybrane z różnych serii czy firm nie będą współgrać w zabudowie. Wręcz przeciwnie, stylistyka wielu producentów czasem zupełnie się od siebie niczym nie różni. Różnice widać w parametrach. Zatem warto spędzić więcej czasu na szukaniu odpowiednich urządzeń pasujących do siebie wizualnie i odpowiadającym nam parametrami.

O ile przy wyborze mikrofali, piekarnika, płyty indukcyjnej czy lodówki warto zwrócić uwagę na wygląd, to kupując zmywarkę całkowicie zintegrowaną kierujemy się tylko parametrami. Zmywarka do zabudowy całkowicie zintegrowana najłatwiej jest wpasować w kuchnię – ich fronty zupełnie nie różnią się od frontów pozostałych mebli. Panel sterujący jest całkowicie ukryty za frontem. Ma to oczywiście swój mały minus – niestety nie możemy sprawdzić rodzaju włączonego programu i ile czasu pozostało do końca pracy maszyny. Jest to oczywiście tylko mała niedogodność, którą rekompensuje wygląd.

Kuchnia na miarę, czy warto?

Na to pytanie jest jedna odpowiedź – oczywiście, że tak. Kuchnia w zabudowie wraz z urządzeniami to idealne rozwiązanie do każdego domu. Przede wszystkim meble na wymiar nie tylko są funkcjonalne, ale i bardzo solidne w przeciwieństwie do modeli modułowych dostępnych w sklepach sieciowych.