elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jak wybrać odpowiedni telefon dla seniora dotykowy?

Coraz większa liczba osób starszych radzi już sobie coraz lepiej z nowoczesną techniką. Dlatego też obok osób, które korzystają z telefonów klasycznych są także i takie, które chcą korzystać z telefonów już nowszej generacji. Telefon dla seniora dotykowy jest telefonem bardzo wygodnym i komfortowym. Jednak, mimo wszystko, wybierając telefon dla mamy, babci czy dziadka trzeba brać pod uwagę kilka podstawowych zasad.

Czym się kierować przy wyborze telefonu dla seniora?

Klasycznym i prostym modelem telefonu komórkowego zadowolą się seniorzy, którzy nie lubią zbyt mocno nowoczesnej technologii. Dla nich powinien być wybrany telefon z dużym wyświetlaczem, dużymi i wyraźnymi przyciskami. Ponadto odpowiedni dla seniora model telefonu powinien być wyposażony w specjalny przycisk SOS i być odpornym na upadki i uszkodzenia mechaniczne. Natomiast telefon dla seniora dotykowy to wybór dla osób, które na nowszej technologii już się znają i które chcą posiadać nowoczesne i innowacyjne modele telefonów.
Przy zakupie takiego telefonu trzeba zwrócić uwagę, by również posiadał on wbudowany przycisk SOS oraz by jego konstrukcja była znacznie mocniejsza a on sam był odporny na upadki. Dotykowy telefon dla seniora powinien mieć większy ekran z bardzo dużą i dobrą rozdzielczością, większą pamięć, by dziadkowie mogli zbierać zdjęcia swoich wnuków i bliskich oraz by dany model umożliwiał łatwe wysyłanie SMS czy MMS.
Istnieją także modele telefonów bardziej zaawansowane i niektórzy seniorzy mogą taki właśnie telefon chcieć posiadać. Chodzi tu o wbudowany system GPS, o funkcję, która umożliwi znalezienie drogi lub pomorze zrobić zakupy internetowe bez potrzeby wychodzenia z domu.

Komendy głosowe

Dzisiaj większość telefonów komórkowych dotykowych ma zamontowaną funkcję asystenta google. Oznacza to, że istnieje możliwość wydawania swojemu telefonowi, tak zwanych, komend głosowych. Dla seniora jest to idealna funkcja, ponieważ nie musi on szukać odpowiednich przycisków a wystarczy, że poda swojemu telefonowi głosową komendę. Ponadto bardzo ważny i istotny jest specjalny przycisk, który nazywany jest SOS. Funkcja ta pozwala wysłać w każdej chwili wiadomość SOS. Takie funkcje są szczególnie przydatne osobom starszym.

Pełne pakiety

Znane i popularne firmy oferują całe pakiety, w skład których wchodzi internet, abonament komórkowy, telewizja czy telefon domowy. Do takich pakietów proponowane są odpowiednie modele telefonów i to nie dla jednej osoby, ale dla dwóch czy nawet trzech. W takiej ofercie można z powodzeniem wybrać odpowiedni model dla seniora. Takie rozwiązanie pozwala na podpisanie umowy dość opłacalnej dla danych klientów.

Dodatkowe funkcje, które powinny znaleźć się w telefonie dla seniora

Telefon dla seniora dotykowy lub klasyczny powinien mieć odpowiedniej wielkości ekran, ale przy tym powinien być on łatwy i prosty do utrzymania w ręce seniora. Najlepszym przykładem mogą być więc monitory, które mają około 6 cali. Ponadto dobrze by było gdyby taki smartfon był wyposażony w aparat fotograficzny, ponieważ wtedy senior mógłby prowadzić wideo konferencje ze swoimi bliskimi. Aparat dla seniora musi mieć bardzo pojemną baterię, która nie spowoduje, że w nagłych przypadkach telefon się rozładuje a senior, przez to zostanie, pozbawiony możliwości połączenia się.
Ponadto odpowiedni telefon dla seniora powinien być wyposażony w tryb uproszczony oraz w możliwość ustawienia dość wysokiego kontrastu. Dobrze też zawsze będzie gdy taki telefon dla seniora będzie wyposażony w filtr niebieskiego światła. Dużym udogodnieniem dla seniora może być też fakt, gdy jego telefon będzie się odblokowywał za pomocą rozpoznawania twarzy, a nie kodu, który może senior zapomnieć. Odpowiednie modele telefonów dla seniora w formie telefonów dotykowych, wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które seniorowi znacznie ułatwią obsługę takiego telefonu, kosztują w granicach od 400 złotych do 600 złotych. Taki telefon kupowany jest na dłuższy czas i powinien dawać seniorowi i komfort z jego użytkowania, i poczucie bezpieczeństwa.