elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

spawarka
Technologia

W jaki sposób zadbać o dobrze wykonaną pracę?

Pracując, bardzo ważne jest, żeby sprzęt, którego używamy, był wysokiej jakości. Jeśli nasza spawarka na elektrody nie będzie spełniać wymagań jakościowych, to może okazać się, że nie tylko nasza praca będzie źle wykonana, ale także możemy narazić się na uszczerbek na zdrowiu. Dlatego powinniśmy wiedzieć, na podstawie czego dobierać spawarki i jakie może nieść konsekwencje niskiej jakości urządzenie.

W jaki sposób upewnić się, że spawarka na elektrody jest dobrej jakości?

Najważniejszym, co musimy brać pod uwagę podczas zakupu spawarki, jest to, jakiej mocy potrzebujemy. Dlatego, jeśli kupujemy spawarkę, to zastanówmy się, do jakiego typu pracy będziemy ją wykorzystywać, ponieważ kupowanie zbyt mocnej może okazać się bezsensowne. Podczas zakupu spawarki na elektrody, upewnijmy się także, że wymieniania elektrody w urządzeniu jest proste, ponieważ bardzo często urządzenia te wymagają częstego usuwania elektrod. Usuwanie ze spawarki elektrody ma na celu pozbycie się, zbędnego żużlu ze spoiny, który może okazywać się bardzo niepraktyczny. Jeśli będziemy chcieli spawać przedmioty, które są ciężko spawalne, to warto, jest też brać to pod uwagę, ponieważ nie każda spawarka się do tego nadaje. Chcąc spawać cienkie płyty itp. bardzo ciekawe mogą okazać się spawarki na elektrody typu MMA, ponieważ bardzo dobrze sobie radzą z takimi wyzwaniami. Bardzo ważne jest też to, żeby zwrócić uwagę na to, czy bardzo nam zależy na tym, że spoina, którą wykonamy była wysokiej jakości. W sytuacji, gdy spawamy nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych, to musimy się upewnić, że spoiny będą wykonywane z odpowiednią precyzją, do czego potrzebujemy odpowiedniej spawarki.

Jakiego rodzaju spawarkę kupić?

Spawarka na elektrody ma wiele rodzajów, nad którymi warto się pochylić, jeśli nie chcemy potem mieć problemów, ze źle dobranym urządzeniem. Elektrody dzielimy na:

  • Elektrody zasadowe

Ten rodzaj elektrody może okazywać się bardzo niepraktyczny przy używaniu (ze względu na potrzebę jej suszenia), jednak tworzy ona bardzo wytrzymałe spoiny. Problemem, który może się tu pojawić, jest to, że ta elektroda nie nie radzi sobie dobrze w wypadku spawania z dołu do góry.

  • Elektrody celulozowe

Ten rodzaj elektrod doskonale sprawdza się w wypadku, gdy mamy do czynienia ze spawaniem w dość nietypowych warunkach. Elektrody celulozowe doskonale łączą ze sobą tak samo piono, jak i z dołu do góry. Niestety, spoina nie będzie bardzo wytrzymałą przy użyciu tej elektrody. 

  • Elektrody rutylowe

Ten rodzaj elektrody cechuje się tym, że jest on bardzo uniwersalny, dzięki czemu na pewno będziemy zadowoleni z użytkowania tego typu elektrody. Niestety wadą tej elektrody może okazać się jakość spoin.