elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Kluczowe funkcje firewalla sprzętowego
Technologia

Kluczowe funkcje firewalla sprzętowego: Co powinieneś wiedzieć?

Firewall sprzętowy to nic innego, jak wysokiej klasy zapora sieciowa, będąca urządzeniem zabezpieczającym konkretną sieć. Na jakiej zasadzie działa taki firewall? Jego podstawowym zadaniem jest monitorowanie przychodzącego i wychodzącego ruchu sieci, tak aby sieć była chroniona przed potencjalnymi intruzami i nikt nie naraził jej na szwank. Na jakie rodzaje dzielą się współczesne firewalle i jakie powinny mieć funkcje? Warto się o tym przekonać!

Firewall – czym tak właściwie jest? Podstawowe informacje

Nie da się ukryć, że firewall sprzętowy to jeden z najważniejszych elementów komputerowego systemu bezpieczeństwa. Stanowi swego rodzaju zaporę pomiędzy użytkowaną siecią a światem zewnętrznym. Dzięki temu ruch sieciowy może być stale:

  • kontrolowany,
  • monitorowany,
  • analizowany.

Jak to działa w praktyce? Wszelkie niepożądane ruchy sieciowe w błyskawicznym tempie są blokowane, aby z siecią nie stało się nic złego. Tym samym chroni się własne dane oraz poufne informacje. Nikt z zewnątrz nie będzie miał do nich dostępu. Oczywiście najważniejsze jest to, aby firewalle działały zgodnie z ustalonymi regułami i przepisami, mając na uwadze to, które ruchy należy blokować, a na które można zezwolić.

Firewalle – kilka dostępnych rodzajów. Co trzeba o nich wiedzieć?

Najważniejszą wiadomością dla potencjalnych inwestorów jest niewątpliwie to, że współcześnie projektowane firewalle sprzętowe występują pod kilkoma różnymi postaciami. Zainteresowani użytkownicy sieci mogą się wyposażyć w urządzenia:

  • firewalle filtrujące – wywodzą się z pierwszych technologii zabezpieczających i bazują głównie na ciągłym przetwarzaniu pakietów sieciowych. Wszelkie dane, które są akceptowane, muszą spełniać określone kryteria. Jeśli nie, nadawany lub odbierany pakiet sieciowy zostanie od razu zatrzymany i zablokowany. Niektóre systemy oferują wbudowane mechanizmy do filtrowania pakietów IP oraz sprawdzają zgodność pakietów z wyższymi warstwami ISO/OSI.
  • firewalle pośredniczące –  inaczej zapory pośredniczące, przenoszą mechanizm łączenia się z serwerami do zewnętrznego, zdalnego serwera www. To proxy właśnie nawiązuje rzeczywiste połączenie w imieniu użytkownika. Takie rozwiązania mają wiele korzyści, w tym zdolność blokowania pewnych treści oraz maskowania informacji o sieci źródłowej.

Jak widać dobranie firewalla wcale nie musi być proste, dlatego w takim przypadku należy ściśle współpracować ze specjalistami zajmującymi się ochroną przed cyberzagrożeniami i sieciowymi intruzami. To najprostsza droga do zabezpieczenia swojego komputera, sieci, serwera i chmury. 

Firewalle – jakie funkcje powinny posiadać? Przydatne wskazówki

Wiedząc już co to jest firewall sprzętowy, pozostaje zastanowić się nad jedną istotną rzeczą, a mianowicie, jakie funkcje powinny posiadać najwyższej klasy firewalle? Otóż chodzi m.in. o: szybkie wykrywanie sieciowych/internetowych zagrożeń, blokowanie niepożądanego ruchu sieciowego, skuteczną zaporę sieciową, ochronę przed atakami i złośliwym oprogramowaniem oraz możliwość raportowania i zarządzania danymi.

Urządzeniem przeznaczonym dla nieco bardziej wymagających użytkowników jest m.in. firewall Fortinet FortiGate-40F, charakteryzujący się przepustowością IPS na poziomie 1Gb/s, przepustowością NGFW na poziomie 800 Mb/s, maksymalnie 8 obsługiwanymi przełącznikami oraz obecnością portów WAN (1), LAN (4), USB (1) i portu konsolowego (1). To idealna propozycja dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą się czuć bezpiecznie w sieci.

Wybierz firewall sprzętowy dostosowany do swoich potrzeb w Centrum Systemów Bezpieczeństwa!

Materiał zewnętrzny