elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

spawarka
Technologia

Technologie związane z wykorzystaniem kodów kreskowych

Kody kreskowe zostały wynalezione w celu ułatwienia działania sklepów i sprzedaży produktów. Można tutaj przytoczyć przysłowie – potrzeba matką wynalazków. Tak właśnie było w tym przypadku. Jednak ten znany od kilkudziesięciu już lat wynalazek wciąż działa i jest nie do zastąpienia. Dlatego też w każdej firmie zajmującej się sprzedażą konieczne są technologie usprawniające działanie z kodami kreskowym. Chodzi tu zarówno o ich przygotowywanie, kodowanie produktów, jak i sczytywanie i gromadzenie. Do tego stosuje się specjalne sprzęty, między innymi czytniki oraz drukarki etykiet.

 Czytnik kodów kreskowych – jakie są? 

Skanery do kodów kreskowych można podzielić na różne grupy. Jeśli chodzi o podział ze względu na sposób komunikacji, to wyróżniamy czytnik kodów kreskowych stacjonarny, bezprzewodowy oraz przemysłowy. Pierwszy łączy się za pomocą kabla, a drugi wykorzystuje Bluetooth. Skanery przemysłowe są stworzone do pracy w trudnych warunkach. 

Mamy także podział czytników kodów kreskowych ze względu na rodzaj czytanych kodów – jednowymiarowe lub dwuwymiarowe. Ostatni typ to czytniki kodów kreskowych dzielące się ze względu na technikę czytania kodów. Wyróżniamy czytniki diodowe, laserowe, linear imager oraz area imager. To, jaki skaner wybierzemy, zależy od typu prowadzonej działalności oraz wymagań produktów. Szczegółowe informacje o czytnikach kodów kreskowych znajdziesz na https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/.

Drukarki etykiet – jakie urządzenie wybrać? 

Jeśli chodzi o drukarki etykiet, to dzielimy je zwykle na dwie grupy: termiczne oraz termo-transferowe. Pierwsze urządzenia charakteryzują się działaniem w oparciu o ciepło i termoaktywny papier do drukowania. Nie mamy tu tonera czy atramentu, tylko wypalany wzór. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, bardzo popularne w wielu firmach przemysłowych, sprzedażowych, jak i w innych działalnościach. Jeśli chodzi o drukarki termo-transferowe, to działają poprzez podgrzewanie pigmentu zawartego w taśmie termo-transferowej. Następnie jest on przenoszony na etykietę. Wybierając to urządzenie, mamy wysoką jakość i trwałość nadruku. Zwykle wykorzystuje się je do drukowania etykiet produktowych czy też tabliczek. Więcej informacji na https://sebitu.pl/jak-wybrac-odpowiednia-drukarke-etykiet/.

Jakie inne urządzenia są potrzebne do kodów kreskowych? 

W Twojej firmie powinien znaleźć się także terminal oraz kolektor danych. Choć często mylnie używa się tych pojęć zamiennie, to są to dwa różne urządzenia. Mają inne oprogramowanie i nieco inną specyfikację techniczną. Kolektory danych mają za zadanie zebrać informacje i je przesyłać. Są niezbędne przy inwentaryzacji oraz przyjęciu towarów. Są więc niezbędne w większości firm. Jednak przy wyborze wszystkich wymienionych w artykule urządzeń kluczowe jest skupienie się na ich jakości, sposobie działania i niezawodności. Każda firma potrzebuje innych rozwiązań, dlatego dla każdej działalności inne urządzenie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlatego właśnie należy indywidualnie podchodzić do tematu i wybierać sprzęty dostosowane do charakterystyki danego miejsca. Z pewnością specjaliści (na przykład na https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-kolektor-danych/) pomogą w wyborze odpowiedniego narzędzia do pracy. 

Materiał zewnętrzny