elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jaki telewizor kupić? Praktyczne porady

Jeśli by chcieć wybrać jeden, najpopularniejszy sprzęt w domu, z pewnością byłby to telewizor. Niewiele jest osób, które są w stanie sobie wyobrazić codzienną rozrywkę i spędzanie wolnego czasu, bez choćby pół godziny przed telewizorem. Pomimo jednak tak dużej jego popularności, mało kto jest w stanie powiedzieć, w jaki sposób kupić dobry telewizor. Niewiele osób wie, jakie cechy są ważne dla komfortowego używania tego urządzenia, a także, na jakie nie warto zwracać uwagi. Innymi słowy, jaki telewizor kupić, aby było się z niego zadowolonym?

Wybieramy rodzaj wyświetlacza

Każdy uważny obserwator zauważy, że telewizor to tak naprawdę właściwie tylko ekran, czyli innymi słowy, wielki wyświetlacz. Nic więc dziwnego, że zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania telewizora, jest zdecydowanie się na konkretny model wyświetlacza. A tych jak się okazuje, są aż cztery rodzaje.
Na samym początku warto wspomnieć o właściwie już niewystępującym na rynku modelu LCD, czyli wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, który podświetlany jet przy pomocy specjalnych lamp. Główną wadą takiego rozwiązania jest oczywiście podświetlenie, które jest nierównomierne, a także bardzo awaryjne. Ulepszoną wersją jest model LED, który wykorzystuje do podświetlenie diody. Jest to wersja bardzo dobrej jakości, o odpowiedniej ostrości obrazu, a nadal w dobrej cenie.
Jeśli ktoś chce mieć jednak nieco lepszy obraz na swoim telewizorze, musi poszukać czegoś innego niż zwykłego LCD z ledami. Dobrą propozycją jest w tym wypadku wyświetlacz opracowany przez Samsunga, czyli QLED. Jest to model LCD, lecz z dodatkową technologią tzw. kropek kwantowych, co ma zapewniać znacznie lepszą jakość obrazu. Na samym końcu tej listy jest model oczywiście zdecydowanie najlepszy, lecz jednocześnie najdroższy, czyli wersja OLED. Niestety topowe model wykonane w tej technologii rzadko kiedy posiadają cenę niższą niż 10 tysięcy złotych.

Jaka rozdzielczość?

O ile wybranie rodzaju wyświetlacza może sprawiać pewne trudności, to już jednak określenie jego rozdzielczości jest bajecznie prostym zadaniem. Obecnie na rynku spotkać można wyświetlacze o trzech rozdzielczościach — jest to model Full HD, 4K oraz 8K. Czym się one charakteryzują?
Przed kilkoma laty dominującym rodzajem rozdzielczości była wersja Full HD, lecz zmieniło się to na korzyść 4K. Full HD, choć tanie to jednak nieco odstaje jakością od obecnie najpowszechniej używanej wersji. Następcą rozdzielczości 4K jest oczywiście model 8K, lecz pamiętać trzeba, że po pierwsze nie ma jeszcze zbyt wiele materiału w takiej rozdzielczości, więc nie wykorzysta się potencjału takiego telewizora, a co więcej, jego cena jest naprawdę bardzo wysoka.

Jaki rozmiar?

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, jest ta, którą wiele osób stawia na pierwszym miejscu, czyli rozmiar telewizora. Niestety nie można w tym punkcie powiedzieć, że jakiś model jest lepszy od drugiego, ponieważ główną zmienną w tym wypadku jest wielkość danego pomieszczenia, a także odległość od telewizora podczas oglądania go. Na ogół przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wersja 50-55 cali, lecz jeśli ma się mały pokój, poleca się telewizor o mniejszej przekątnej. Podobnie, jeśli ma się duże pomieszczenie, spokojnie można zdecydować się na naprawdę duży model, nawet ponad 65-calowy.

Dodatkowe funkcje telewizora

Nowoczesne telewizory to jednak nie tylko zwykłe ekrany podłączone do standardowej anteny. Nowe modele podłączane są do internetu, a tym samym zyskują zupełnie nowe możliwości. O jakich konkretnie opcjach mowa?
Przede wszystkim wymienić tu trzeba funkcje smart TV. Dzięki niej telewizor może ściągać i instalować na swojej pamięci nowe aplikacje, które nadawać mu będą często zupełnie nowych funkcjonalności.
Innego rodzaju bardzo ciekawym gadżetem i dodatkiem w telewizorze jest tzw. Ambilight, czyli paski ledowe, wyświetlające na ścianie kolory odpowiadające temu, co się aktualnie dzieje na ekranie. Jest to gadżet bardzo efektowny wizualnie, lecz co więcej, bardzo dobrze wpływający na to, jak oszczędza się przy telewizorze oczy. Zdecydowanie warto się na niego zdecydować, gdy kupuje się nowy model telewizora.