elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

płacenie telefonem
Lifestyle

Szybkie i dogodne płacenie telefonem

Płacenie telefonem to nie tylko BLIK. Istnieje znacznie więcej możliwości. Choć wielu Polaków nadal wybiera opcję gotówkową, to w przypadku nie zabrania ze sobą portfela, szybko zmieniamy zdanie. No przecież telefon zawsze mamy przy sobie, tego nie zapominamy zabrać wychodząc z domu.

Jak płacić telefonem?

Płacenie kartą przez telefon jest niezwykle prostą czynnością. Warto jednak przygotować się do tego wcześniej. Dodatkową zaletą używania telefonu jest także to, iż karty lojalnościowe z wybranego sklepu również możemy mieć w swoim telefonie, co przyczynia się do rezygnacji z grubych portfeli.

Jedną z metod płacenia telefonem jest BLIK. W tym przypadku nie jest nawet potrzebny numer konta. Za pomocą BLIKA możemy nie tylko zapłacić za zakupy, ale także przelać innej osobie pieniądze lub wypłacić gotówkę z bankomatu. Dzięki kontroli przez Krajową Izbę Rozliczeniową ten system jest bardzo bezpieczny. Praktycznie każdy bank w Polsce pozwala korzystać z tego rozwiązania. Za pomocą 6-cyfrowego kodu dokonamy transakcji. Warunkiem jest posiadanie w telefonie aplikacji mobilnej wybranego banku. W wielu sklepach funkcjonuje kasa samoobsługowa i wystarczy wybrać opcję płatności BLIKIEM i dokonać zakupu. Wybierając się do apteki lub piekarni wystarczy zapytać sprzedawcę czy jest taka możliwość.

Płacenie zbliżeniowe to kolejny sposób na zapłacenie rachunku. Jest to możliwe dzięki technologii HCE. Za zakupy w sklepie stacjonarnym można zapłacić zbliżając telefon do terminala i zaakceptować transakcję. Wygląda to podobnie do tradycyjnego regulowania rachunków kartą. Warto pamiętać, że płatność do 50 złotych nie wymaga podania PIN-u, co jest obowiązkowe w wyższych kwotach.

Opcja płatności poprzez Google Pay jest dosyć podobna do wersji HCE z tym, że w tej sytuacji należy podpiąć kartę płatniczą do aplikacji mobilnej. Jest to ciekawa metoda, ponieważ możemy przypisać do aplikacji kilka kart debetowych oraz kredytowych. Tutaj także kwota do 50 złotych nie wymaga podania PIN-u.

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne

Płacenie telefonem zyskuje coraz większe grono użytkowników. Jest to bardzo praktyczny sposób na wykonanie transakcji za zakupy oraz przelewania pieniędzy innej osobie. Czy jest to bezpieczna metoda? Można śmiało powiedzieć, że tak. O ile zwykły portfel może wpaść w niepożądane ręce, o tyle aby zapłacić telefonem należy podać PIN lub uruchomić odcisk palca. Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta tejże formy płatności.