elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

kurs BHP
Biznes

Kurs BHP online – jak przebiega?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to zbiór zasad dotyczących bezpiecznego wykonywania pracy. Obejmuje zagadnienia związane z ergonomią, medycyną pracy, a także techniczne środki bezpieczeństwa, które są wdrażane, aby pracownicy mogli prawidłowo wykonywać swoje zadania, pamiętając jednocześnie o potencjalnych zagrożeniach, które mogą zakłócić wykonywanie tych zadań, takich jak urazy spowodowane złą konstrukcją sprzętu lub niezdrowymi warunkami pracy. Jak przebiega kurs BHP online? Podpowiadamy w naszym artykule.

Czy kurs online wystarczy? 

Kurs BHP online staje się coraz bardziej popularny, ponieważ jest to wygodny sposób na otrzymanie niezbędnych informacji bez niewygodnych kosztów podróży. Kursy mogą być prowadzone we własnym tempie, co ułatwia pracę osobom o napiętym harmonogramie. Nauka online może nawet mieć więcej sensu niż zajęcia face-to-face ze względu na ich dostępność – nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu lub umiejętności poza dostępem z domu/biura itp. Czy jednak jest to zgodne z prawem i wystarczy taka forma? Jak najbardziej! Szkolenia te są prowadzone w ramach samokształcenia. 

Jak wygląda kurs BHP?

Przede wszystkim należy podkreślić, że szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy może mieć dwa etapy. Pierwszym z nich jest szkolenie wstępne, kolejnym – szkolenie okresowe dla określonych pracowników. Na czym polegają poszczególne kursy? 

Wstępne szkolenie BHP online

Wstępne szkolenie BHP składa się z instruktażu ogólnego i instruktażu specyficznego dla danego stanowiska pracy: Instruktaż ogólny dotyczy przepisów BHP dla całej firmy; instruktaż stanowiskowy uczy, jak bezpiecznie wykonywać określone obowiązki.

Pracodawca nie tylko musi zapewnić wstępne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa nowym pracownikom, ale powinien to zrobić, ponieważ źle przygotowana osoba może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, nawet jeśli ie jest to bezpośrednio jej wina. 

Szkolenie okresowe BHP 

Nie chodzi tylko o niebezpieczeństwa związane z pracą, ale także o to, jak często jesteś na nie narażony. Pracownicy, którzy znajdują się w niebezpiecznych sytuacjach, w niektórych przypadkach muszą odbyć szkolenie bezpieczeństwa i higieny pracy nawet raz w roku – może ono trwać 8 godzin i składa się z dwóch części: praktyki i wykładu.

Inni pracownicy mogą potrzebować częstszych kursów odświeżających, w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu (pracownicy fizyczni vs pracownicy administracyjno-biurowi), przy czym zazwyczaj jest to raz na kilka lat. Przypomnienie zasad jest bardzo ważne, ponieważ jest to wiedza, która nieużywana może umknąć, co będzie niebezpieczne w kryzysowej sytuacji.

Ważne jest, aby inwestować w szkolenia BHP dla swoich pracowników, ponieważ mogą one pomóc  uczynić miejsce pracy bezpiecznym. Jeśli szukasz sposobów na zainwestowanie tego czasu, rozważ sprowadzenie doświadczonego instruktora, który pokaże, jak wciągające są nowe metody szkoleniowe, ale pamiętaj też, że w wielu przypadkach równie efektywne będą szkolenia online!