elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Słuchawki bezprzewodowe douszne czy nauszne – jak wybrać dobre słuchawki?

Słuchawki to z pewnością jeden z najczęściej kupowanych gadżetów codziennego użytku. Nie tylko pozwalają wygodnie słuchać muzyki, lecz również mogą służyć do słuchania telewizji, gier komputerowych, czy też filmów z komputera lub telefonu. Wybranie dobrych słuchawek jest obecnie dużą sztuką, ponieważ na rynku obecna jest naprawdę ogromna ilość różnych wariantów i możliwości. Czym zatem trzeba się kierować, jeśli chce się mieć odpowiedni sprzęt w postaci słuchawek?

Podstawy wybierania słuchawek

Zanim przejdzie się do tak zaawansowanych spraw, jak metoda przesyłu dany czy też budowa słuchawek i sposób umieszczania ich na głowie, najpierw warto zaznajomić się z zupełnymi podstawami w postaci uniwersalnych aspektów technicznych wszystkich słuchawek na rynku. O czym konkretnie mowa?
Jeśli chce się mieć dobrej jakości słuchawki, trzeba szczególnie dużo uwagi zwrócić na to, jaka jest ich impedancja. Poleca się wybieranie modeli o możliwie największej impedancji, ponieważ parametr ten określa odporność słuchawek na zakłócenia i różnego rodzaju szumy. Co jednak ważne, im wyższa impedancja, tym niższe natężenie dźwięku.
Innego rodzaju bardzo ważną sprawą jest pasmo przenoszenia, czyli zakres niskich oraz wysokich dźwięków. Najlepiej, jeśli będzie jak najszerszy, co zapewni słyszalność możliwie jak największej ilości dźwięków.
Oprócz tych cech warto także mieć na uwadze wykonanie w postaci wagi, czy też kształtu i wygody użytkowania. Nie bez znaczenia jest także marka oraz cena danego modelu.

Charakterystyka słuchawek nausznych

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym modelem słuchawek są wersje nauszne. Są to tradycyjne słuchawki, które składają się z dwóch przetworników połączonych ze sobą pałąkiem. Zakłada się je na głowę, przykrywając przetwornikami uszy. Na rynku występują oczywiście różne odmiany, czyli np. słuchawki otwarte, zamknięte i półotwarte. Różnią się pomiędzy sobą ilością dźwięku, który się z nich wydostaje na zewnątrz, a także dostaje do środka. Innymi słowy, model otwarty będzie miał lepszy dźwięk, lecz jednocześnie nie poleca się słuchania w nim muzyki w głośnych miejscach, ponieważ zewnętrzne dźwięki będą docierały do uszu przez słuchawki. Modele zamknięte posiadają gorszej jakości dźwięk, lecz z drugiej strony skutecznie odseparowują od zakłóceń zewnętrznych.

Charakterystyka słuchawek dousznych

Czym charakteryzują się modele douszne? Są ta bardzo małe słuchawki, które składają się z niewielkich, często mniejszych niż moneta przetworników, połączonych ze sobą przewodem. Słuchawek tych nie umieszcza się na uchu, lecz wkłada do niego. Jakie płyną z tego korzyści, ale też i może zagrożenia?
Słuchawki douszne są przede wszystkim bardzo małe, ale tym samym bardzo wygodne podczas codziennego użytkowania. Rewelacyjnie nadają się do używania ich poza domem, gdy trzeba zachować dyskrecje, lub też dużą wygodę, np. podczas jazdy autobusem. Cechy te sprawiają, że są to słuchawki przykładowo idealne do różnego rodzaju aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzają się podczas biegania czy też jazdy na rowerze.
Niestety takie modele mają również pewien wady. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest dość duże ryzyko uszkodzenia słuchu. Z racji tego, że przetwornik umieszczany jest w kanale słuchowym, istnieje spore zagrożenie powstania problemów ze słuchem.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Ostatnią sprawą jest to, jaki powinien być sposób przesyłania danych do słuchawek z urządzenia odtwarzającego dźwięk. Na rynku znajduje się oczywiście klasyczna wersja przewodowa, łącząca oba urządzenia małym przewodem, oraz modele bezprzewodowe, które komunikują się pomiędzy sobą najczęściej poprzez bluetooth. Które rozwiązanie jest lepsze?
To, który rodzaj słuchawek wybrać, tak naprawdę w głównej mierze wynika z tego, do czego się będzie je wykorzystywało. Jeśli potrzebuje się słuchawek do sportu, np. do biegania, bezsprzecznie lepszym wyborem będą słuchawki bezprzewodowe douszne. Zapewniają one ogromną wygodę, a co najważniejsze, swobodę korzystania. Brak przewodu oraz umieszczenie słuchawek w uszach pozwoli zupełnie zapomnieć o ich obecności.
Z drugiej jednak strony, jeśli zależy nam na jakości oraz bezpieczeństwie słuchania muzyki, poleca się doskonałej jakości modele nauszne, które połączone będą przewodem.