elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Laptopy poleasingowe – czy warto kupić używany sprzęt?

Wielkie korporacje, które zatrudniają tysiące pracowników, używają też mnóstwo komputerów. Zakup takiej ilości laptopów wymaga nakładu ogromnej ilości środków pieniężnych. Alternatywą tego, podobnie jak w przypadku samochodów, jest wynajęcie sprzętu komputerowego. Leasing spłacany jest przez korporację co miesiąc, dzięki czemu cały czas generowane są koszty. Kiedy leasing się kończy lub laptop zużyje, sprzęt powraca do leasingodawcy. Przy okazji odpadają koszty utylizacji. Korporacja kupuje wówczas nowy sprzęt komputerowy. Laptopy poleasingowe mają przynajmniej 3 lata lub są starsze. Komputery biznesowe pochodzą z wyższej półki, dlatego mając nawet swoje lata jest nadal solidny. Zużyty sprzęt trafia do pośredników, którzy je modernizują i regenerują, aby następnie wprowadzić na rynek wtórny.

Laptopy poleasingowe czy warto kupić – najważniejsze zalety

Największą zaletą sprzętu komputerowego poleasingowego jest jego cena. Laptop, który początkowo kosztował około 5000 zł można po około 3 latach zakupić nawet za jedną trzecią ceny. Firmy nie mogą sobie pozwolić na sprzęt wątpliwej jakości. Wybierane są modele o bezkonkurencyjnych i pierwszej klasy parametrach. Dlatego laptop poleasingowy może nas niezwykle zaskoczyć pod względem swoich atrybutów, ale i niskiej ceny.
Kolejną ważną cechą sprzętu biznesowego jest jego wytrzymałość. Obudowy są tak zaprojektowane, aby wytrzymać najbardziej intensywne użytkowanie. Upadki, brud czy zalanie nie są straszne temu notebookowi. Metalowa obudowa wytrzyma bezustanne otwieranie i zamykanie, a wzmocnione plastiki są odporne na zarysowania. Sprzęt komputerowy jest zbudowany tak, aby działać bezawaryjnie i bez kłopotów przez lata.

Następnym ważnym atrybutem laptopów poleasingowych jest matowy wyświetlacz, który jest cieńszy oraz dodatkowo zapewnia lepsze kąty widzenia.
Niewątpliwą zaletą biznesowego sprzętu jest również wymienna bateria. Jest to częsta wada konsumenckiego sprzętu. Większość firmowych laptopów jest wyposażana w wymienną baterię. Dzięki temu w przypadku zużycia bądź zmniejszenia pojemności akumulatora, można w nieskomplikowany sposób go zastąpić nowym.

Kolejnym atrybutem jest zainstalowany system operacyjny. Jego licencja przechodzi na następnego użytkownika sprzętu. Dodatkowo informatycy w korporacjach usuwają zbędne oprogramowania próbne, które działają w tle oraz przeciążają i niekorzystanie wpływają na wydajność urządzenia.
Ponadto z punktu ekologicznego, utylizacja sprzętu elektronicznego negatywnie wpływa na środowisko. Dlatego może warto dać poleasingowemu notebookowi drugie życie. Nowy użytkownik otrzyma sprzęt wysokiej jakości, a środowisko pozostanie czystsze.

Oczywiście niewątpliwym plusem laptopów poleasingowych są jego parametry techniczne, które są wyższe od modeli dostępnych na rynku w zbliżonej cenie. Czasem nie warto więc kupować nowego sprzętu, aby mieć wydajny procesor, pojemny dysk twardy czy bezkonkurencyjną kartę graficzną. Co ważne, na poleasingowy notebook otrzymujemy gwarancję, najczęściej roczną lub dwuletnią.

Trochę o wadach poleasingowych sprzętów komputerowych.

Nigdy nie może być zbyt kolorowo, dlatego laptopy poleasingowe także mają swoje wady. Cechą ujemną będą na pewno ślady użytkowania, czyli rysy, przetarcia klawiszy, przebarwienia obudowy. Ponadto sprzęt komputerowy jednak szybko się starzeje i dla niektórych użytkowników procesor może się okazać być zbyt wolny. Częstym kłopotem jest także klawiatura zagraniczna z innym układem. Problematyczny może być również system operacyjny i oprogramowanie w innym języku niż polski. Takie detale warto dokładnie sprawdzić, ponieważ na zdjęciach tego nie zobaczymy. Dodatkowo w używanym notebooku często bateria jest już do wyrzucenia. Zakup nowego akumulatora może być kosztowny lub nie lada wyzwaniem, jeżeli laptop już wyszedł z produkcji.

Podsumowanie.

Używany sprzęt nie jest zapewne dla każdego użytkowania. Ma swoje wady, które dla jednych mogą być uciążliwe i problematyczne. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup laptopa poleasingowego, należy go dokładnie obejrzeć, sprawdzić wszystkie szczegóły, aby wyłapać ewentualne usterki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *