elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Klawiatura do telewizora: co to jest, zastosowanie, rodzaje, wybór, cena

Do obsługi telewizji można używać nie tylko pilota. Inny sposób na sterowanie tym urządzeniem to specjalna klawiatura do telewizora. To bardzo praktyczny gadżet do Smart TV, z którym korzystanie z dostępnych funkcji i programów, między innymi z serwisów do oglądania filmów i seriali, jest znacznie łatwiejsze.

Klawiatura do telewizora – co to jest?

Nowoczesny, cyfrowy telewizor znacznie różni się od swojego analogowego poprzednika. Po podłączeniu do internetu daje dostęp do szerokiej gamy nowych funkcji jako Smart TV. Aby korzystać z niego wygodnie, warto zdecydować się na dodatkowy kontroler – klawiaturę do telewizora.

Przykładowe zastosowanie klawiatury do telewizora:
– używanie przeglądarki internetowej
– korzystanie z serwisów jak YouTube czy Netflix
– obsługa funkcji telewizora Smart TV

Klawiatura do telewizora przypomina mini wersję standardowej klawiatury komputerowej. Posiada pełen zestaw klawiszy, a także touchpad, który pozwala na sterowanie wskaźnikiem jak myszką. Może też mieć dodatkowe guziki multimedialne, które służą do obsługi różnych funkcji

Rodzaje klawiatury do telewizora

W sprzedaży można znaleźć różne klawiatury do telewizora, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup warto bliżej zapoznać się z ich wariantami.

Przede wszystkim klawiatura do telewizora dzielona jest na dwie kategorie pod względem sposobu podłączenia to telewizora – może być bezprzewodowa lub przewodowa. Oczywiście, lepszym wyborem będzie ta łącząca się z nim bez żadnych kabli, na przykład przez bezprzewodowy odbiornik USB, Bluetooth. Odległość pracy takiego urządzenia to aż do 10 metrów.

Klawiatury dzielone są również na te pełnowymiarowe oraz mini klawiatury. Pierwsze przypominają te stosowane do komputerów i mogą być też do nich podłączone, natomiast drugie zajmują mniej miejsca, mają kształt przypominający kontroler do konsoli i mniejsze klawisze.

Także klawiatura do telewizora może być wyposażona w touchpad – to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego warto wziąć pod uwagę taki model. Wtedy można łatwo sterować wskaźnikiem na ekranie jak myszką komputerową.

Jaką klawiaturę do telewizora wybrać?

Aby wybrać dobrą klawiaturę do telewizora, warto wziąć pod uwagę jej parametry techniczne. Za sprzęt tego typu nie trzeba dużo płacić – dobre modele można kupić w naprawdę niskich cenach.

Ważne parametry przy zakupie klawiatury do telewizora:
– wymiary klawiatury – pełnowymiarowa, mini klawiatura kompaktowa
– sposób podłączenia klawiatury do telewizora – najczęściej spotyka się bezprzewodowe modele wyposażone odbiornik USB wpinany do TV
– obecność touchpada – będzie bardzo pomocny przy obsłudze telewizora
– rodzaj klawiszy – najczęściej stosowane to klawisze membranowe, które są ciche i komfortowe w obsłudze, ale dostępne są także modele z klawiaturami dotykowymi bez fizycznych przycisków
– podświetlenie klawiszy – sprawdzi się podczas oglądania telewizji wieczorem i nocą
– kompatybilność – klawiatura do telewizora może współpracować nie tylko ze Smart TV, ale także posłużyć do obsługi innych sprzętów, na przykład TV boksa, smartfona, tableta, komputera
– sposób zasilania – wbudowany akumulator, wymienne baterie
– pojemność i czas pracy na akumulatorze – im wyższa, tym urządzenie trzeba będzie rzadziej ładować
– dodatkowe funkcje – funkcja oszczędzania energii, specjalne przyciski multimedialne

Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto także wziąć pod uwagę opinie użytkowników na jego temat – te pozytywne będą potwierdzeniem, że sprzęt jest wart zakupu.

Gdzie można kupić klawiaturę do telewizora?

Obecnie klawiatura do telewizora to popularny gadżet, dlatego można kupić go w wielu sklepach. Najszerszy asortyment czeka na klientów w internecie, ale można także dostać je w wybranych sklepach działających stacjonarnie.

Klawiatury do telewizora oferowane są między innymi w sklepach z elektroniką, sklepach komputerowych, a także w sklepach producentów tego typu sprzętu.

Klawiatura do telewizora: cena

Dobra mini klawiatura do telewizora możliwa jest do kupienia już za około 50-60 złotych. Większe modele można kupić za około 100 złotych.