elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Klamitki - czym są?
Elektronika

Kalamitki – czym są, gdzie się je stosuje, rodzaje końcówek smarowych

Jeszcze nie tak dawno kalamitki, nazywane także smarowniczkami, znane były wszystkim kierowcom. Instalowano je w samochodach, a ich zadaniem było smarowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Obecnie rzadziej spotyka się je w autach, ale nie oznacza to, że w ogóle się ich nie stosuje. Spotkać je można w różnych gałęziach przemysłu i w domowych warsztatach. W artykule przyjrzymy się kalamitkom dokładniej.

Czym są kalamitki?

Kalamitka to zawór, który umożliwia podłączenie smarownicy do danego urządzenia lub do większej maszyny. Końcówki do smarownic zapewniają smarowanie elementów metalowych w danym urządzeniu. Dzięki temu aplikowana substancja dociera także do trudno dostępnych miejsc. Zapewnia to dłuższą żywotność poszczególnych części i bezawaryjną pracę.

Smarowanie maszyn jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania maszyn. Jeśli widać, że sprzęt działa topornie, to sygnał, że pojawia się zbyt duże tarcie. Wpływa to m.in. na szybkość eksploatacji poszczególnych elementów i efektywność pracy.

Ponadto smarowanie jest niezbędne w przypadku konserwacji wielu typów urządzeń. Tego rodzaju zabezpieczenie stosuje się także w sytuacjach, gdy wiadomo, że sprzęt nie będzie użytkowany przez dłuższy czas. Co więcej, duża grupa smarów ma w sobie składniki, które zapewniają ochronę metalowych elementów przed korozją.

Gdzie stosuje smarowniczki?

Końcówki do smarownic to nieodłączny element urządzeń smarujących. Podawany preparat zabezpiecza elementy konstrukcji przed wpływem warunków atmosferycznych i wspomnianą korozją. Smarowniczki stosuje się m.in. na:

  • łożyskach;
  • wałach;
  • przegubach;
  • sworzniach;
  • łańcuchach.

Warto zaznaczyć, że smar podaje się także w miejscach, w których regularnie pojawia się tarcie. Instalacja smarownicy zmniejsza ryzyko awarii, a to pozwala zminimalizować koszty i czasochłonne naprawy.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się smarownice? Jednym z najpopularniejszych miejsc są serwisy samochodowe i maszynowe. Szerokie zastosowanie znajdują także w przemyśle (np. poligraficznym) i rolnictwie. Ponadto na mniejsze smarownice decydują się użytkownicy indywidualni. Korzystają z nich osoby, które samodzielnie przeprowadzają prostsze prace konserwacyjne.

Rodzaje końcówek smarowych

Smarownice to praktyczne i popularne urządzenia. Elementami, bez których nie może się obejść tego rodzaju sprzęt, są końcówki do smarownic. To niezbędne elementy wyposażenia smarowniczek płaskich, wklęsłych, stożkowych i kulistych. Umożliwiają one smarowanie przy użyciu pomp smarowych i wszelkiego rodzaju smarownic.

Rodzaje końcówek smarowych:

  • płaskie – do smarowania poprzez smarowniczki płaskie – talerzykowe;
  • stożkowe i wklęsłe – do smarowania przez smarowniczki wklęsłe i kuliste;
  • szczękowe – przystosowane do smarowania przez smarowniczki stożkowe;
  • końcówki smarowane szczękowe dźwigniowe (3- lub 4-szczękowa) – do wszystkich rodzajów smarownic i pomp smarowych; wygodne w instalacji i demontażu; umożliwiają smarowanie bez użycia siły.

Wszystkie końcówki do smarownic dostępne są w różnych średnicach i wymiarach. Dzięki temu łatwo je dostosować zarówno do smarownicy, jak i specyfiki smarowanego urządzenia. Zapewnia to ciągłość pracy, minimalizuje koszty eksploatacyjne maszyn i ogranicza ryzyko kosztownych napraw. 

Kalamitki na wyposażeniu firmy

Przedsiębiorstwa produkcyjne, warsztaty samochodowe i amatorzy, czyli miłośnicy motoryzacji, potrzebują końcówek do smarownic. W fabrykach są niezbędne przy maszynach produkcyjnych i wpływają m.in. na ich wydajność, sprawność czy kosztochłonność. W związku z tym jest to temat interesujący zarówno dla operatorów, techników, jak i osób odpowiadających w firmie za koszty. Warto więc zadbać o kalamitki, które zapewniają długą żywotność i sprawność maszyny. Zwyczajnie to się opłaca. 

Materiał zewnętrzny