elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Jaki jest telefon z najlepszym aparatem?

Jaki jest telefon z najlepszym aparatem?

Od dawna można zauważyć pewien trend, a mianowicie, że telefon zaczyna zastępować coraz to kolejne urządzenia. Standardem stało się fabryczne wyposażanie smartfonu w kalkulator, przeglądarkę internetową, mamy możliwość korzystanie z niego jak z GPS. Dla niektórych telefon zastąpił nawet komputer i nie wyobrażają sobie gry na niczym innym. Co najbardziej zaskakujące to fakt korzystania z telefonu jako aparatu do robienia profesjonalnych zdjęć. Jest to ostatnimi czasy najistotniejsza funkcja telefonu, którą kierują się ludzie przy kupnie nowego telefonu.

Do czego służy aparat w telefonie

Z racji rozrostu takich platform jak Instagram, duże firmy zaczęły reklamować swoje produktu na portalach społecznościowych. Zatrudniają do tego osoby kierujące dużymi kanałami czy profilami. One natomiast często porzucają duże aparaty i kamery na rzecz swoich telefonów. Uwidacznia się obraz osoby, która tworzy przynoszące duże zyski reklamy za pomocą tylko i wyłącznie telefonu. Logicznym jest, że w wyniku potrzeb tego typu klientów zaczęły powstawać smartfony o jakości zdjęć i nagrań porównywalnej do aparatu.

Co powinien posiadać dobry aparat

Więc jaki telefon w takim razie powinny kupić młode i młodzi adepci instagramowego modelingu? Oczywiście taki z najlepszym aparatem. Ale jak określić czy aparat rzeczywiście jest najlepszy? Otóż powinien on spełniać kilka warunków.

Po pierwsze i najważniejsze jest wielkość matrycy. Odpowiada ona za przechwytywanie światła i zamienienie go na sygnał cyfrowy. Jej wielkość, choć tak istotna, jest często pomijana na rzecz jej rozdzielczości czyli ilości megapikseli. Nie ma żadnego pożytku z 16 megapikseli gdy matryca jest zwyczajnie zbyt mała. Musi być większa ponieważ sprawia to, że posiadane piksele zajmują większy obszar, co przekłada się bezpośrednio na jakość zdjęcia. Zasada im więcej, tym lepiej nie sprawdza się w przypadku ilości megapikseli. Ich zagęszczenie sprawia, że pojedynczo mają dostęp do mniejszej ilości światła, dlatego jeśli matryca jest niewielką warto zdecydować się na model posiadający mniej megapikseli.

Szukając telefonu z najlepszym aparatem warto zwrócić uwagę na optykę, w którą smartfon został wyposażony. Dobre jakościowo soczewki gwarantują wysoką przepuszczalność światła dzięki której zdjęcia będą wyglądały dużo lepiej. Ma to szczególny wpływ na zdjęcia wykonywane w mrok lub półmroku. Dobry obiektyw pozwala zrobić wyraziste fotografie nawet, gdy światła jest niedużo. Należy szukać obiektywu o wartości f/2.0 lub niższej, gdzie f oznacza wartość przysłony.

Dobrym pomysłem byłoby znaleźć taki model telefonu, o którym wiemy, że posiada funkcję stabilizacji obrazu. Sprężyny na których zawieszony jest obiektyw amortyzują wstrząsy i poruszenia smartfonu, dzięki czemu zdjęcia nie są rozmazane, a wyraźne w każdych warunkach. Jest to szczególnie istotne podczas robienia zdjęć w warunkach wymagających ruchu. Zdjęcia wykonane podczas przejażdżki rowerowej czy zza okna samochodu prezentują się idealnie.

A co w przypadku gdy to model się porusza. Wtedy w ruch rusza autofocus. System automatycznego ustawiania ostrości w smartfonie to kolejna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania nowego telefonu. Zdjęcia szalejących po domu zwierzaków będą świetnie odzwierciedlać rzeczywistość, bez najmniejszej skazy.

System HDR to kolejna funkcja, której możemy uświadczyć w coraz większej ilości modelów. W chwili naciśnięcia guzika telefon robi kilka (a nie jedno) zdjęcia. Jedno zaciemnione, drugie zwyczajne i trzecie prześwietlone. Następnie nakłada je na siebie tworząc zdjęcie, które jest idealnie doświetlone i zaciemnione tam gdzie trzeba.

Ciężko jest znaleźć telefon z najlepszym aparatem, szczególnie w naszych czasach, gdy co roku powstają nowe wynalazki, które całkowicie zmieniają oblicze branży. Zbyt często też firmy przekrzykują się nawzajem, nazywając swoje modele najlepszymi, podczas gdy tak naprawdę, poza logiem, niewiele się od siebie różnią. Znamy jednak bazę, mamy świadomość czym powinien charakteryzować się telefon idealny. I tych cech powinniśmy szukać w wybranym przez siebie modelu.