elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Głośniki komputerowe – które z nich są najlepsze?

Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z komputerem stacjonarnym, czy też z laptopem montowane w nich głośniki często nie spełniają oczekiwań użytkowników. W związku z tym wielu ludzi decyduje się na zakupienie dodatkowych zewnętrznych głośników do komputera. Niemniej jednak przed zakupem warto zastanowić się, jak kształtuje się współczesna oferta, jakie są nasze oczekiwania oraz na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.

Różne rodzaje głośników

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że aktualnie producenci mogą zaoferować wyjątkowo dużą ilość różnego rodzaju głośników do komputera. W sprzedaży dostępne są:

– głośniki przewodowe,
– głośniki bezprzewodowe,
– głośniki przenośne,
– głośniki wolnostojące.

Głośniki przewodowe

Jednym z najpopularniejszy wyborów są klasyczne głośniki do komputera lub laptopa, które połączone są ze sprzętem za pomocą zwykłego kabla. Dzięki temu tradycyjnemu rozwiązaniu zyskuje się szansę na zakup głośnika, który może zaoferować wysoką jakość dźwięku, za niską cenę. Wbrew pozorom może być to całkiem praktyczne rozwiązanie, jeżeli posiada się w domu komputer stacjonarny lub laptopa, który zawsze znajduje się w jednym miejscu.

Nowoczesne głośniki bezprzewodowe

Alternatywnym rozwiązaniem są nowoczesne głośniki bezprzewodowe, które mogą być wykorzystane w połączeniu z komputerem, ale sprawdzą się także w przypadku smartfonów. Nowoczesne głośniki bezprzewodowe mogą występować w najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Do przesyłania muzyki wykorzystują one popularną łączność Bluetooth. Dodatkowo modele bezprzewodowe można podzielić na sprzęt mobilny i modele wolnostojące.

Podstawową zaletą małych rozmiarów głośników jest ich wyjątkowa mobilności. Dodatkowo producenci zaoferować mogą modele mobilne wodoodporne oraz odporne na wstrząsy i uderzenia mechaniczne, dzięki czemu można je z łatwością zabierać ze sobą. Warto też umówić głośniki wolnostojące. W takim przypadku także ma się do czynienia z głośnikiem bezprzewodowym wykorzystującym łączność Bluetooth, jednak ze względu na swoje rozmiary nie jest on mobilny i pozostawia się go w jednym miejscu.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem głośnika?

Istnieje wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę kupując głośniki komputerowe ranking najlepszych z nich z pewnością też powinien być jednym z czynników wpływających na ostateczną decyzję. Należy jednak pamiętać, że przeglądający ranking warto zwrócić uwagę jedynie na zestawienia prezentujące określony rodzaj głośnika. Oznacza to, że lepiej jest sprawdzić ranking sporządzony specjalnie dla głośników Bluetooth lub głośników przewodowych.

Każda osoba, która chce kupić głośniki do komputera, powinna zwrócić szczególną uwagę na jakość dźwięku. Najlepszą jakość dźwięku w znakomitej większości przypadków zaoferować mogą głośniki przewodowe. Warto jednak zwrócić uwagę, czy kable są na stałe zamocowane do głośnika, czy też istnieje możliwość ich zmiany. Bez wątpienia drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe i pozwala na przyłączenie dłuższych kabli, gdy jest to konieczne. Inna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to to, czy do głośników dołączony został pilot. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu znacząco rośnie funkcjonalność sprzętu! Wbrew pozorom jest to coraz częściej stosowane przez producentów rozwiązanie.

Dodatkowo osoby, którym szczególnie mocno zależy na wydajnych głośnikach, powinny zwrócić uwagę na ich moc wyrażoną we wskaźniku RMS. Wskaźnik ten pozwala poznać realną moc głośnika, a tym samym jego głośność. Ciekawą rzeczą, nad którą warto się zastanowić w przypadku głośników jest zakres generowanych przez nie częstotliwości. Oczywiście znakomita większość modeli pracuje w paśmie częstotliwości od 20 do 20 000 herców, czyli w zakresie słyszalnym dla ludzkiego ucha. Można jednak odnaleźć modele, które generują większą ilość dźwięków. O ile nie są one słyszalne to generowane przez nie wibracje można poczuć! Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby uzyskać dodatkową głębią dźwięku.