elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Chcesz ładować smartfona w dowolnym miejscu? Przyda się przenośna ładowarka USB

Często zdarza się, że Twój smartfon wymaga ładowania, a w pobliżu nie ma żadnego gniazdka, do którego można go podłączyć? W takim przypadku sprawdzi się przenośna ładowarka USB. Co to za urządzenie? Jak z niego korzystać?

Przenośna ładowarka na USB – co to jest?

Najczęściej przenośna ładowarka USB to powerbank, czyli bank energii, który po naładowaniu może posłużyć do przekazania energii do innego urządzenia. W sprzedaży można znaleźć rozmaite rodzaje przenośnych ładowarek, które spełniają podobne zadanie, lecz mają różne konstrukcje, funkcje.

Celem przenośnej ładowarki jest doładowanie baterii telefonu wtedy, gdy jej poziom spada. Można zrobić to w dowolnym miejscu, na przykład podczas jazdy autobusem, w trakcie górskiej wycieczki czy w szkole.

Przenośne ładowarki mogą służyć też do ładowania innych urządzeń, na przykład:
– tabletów
– nawigacji
– aparatów fotograficznych
– odtwarzaczy muzycznych
– przenośnych konsoli do gier

Rodzaje przenośnych ładowarek USB

Powerbank to najczęściej stosowana przenośna ładowarka USB, która ma uniwersalne zastosowanie. Można podładować nim różne urządzenia, w tym także smartfon. Powerbanki oferowane są w wielu wielkościach, kształtach oraz pojemnościach akumulatorów – im jest ona wyższa, tym więcej cykli ładowania można wykonać. Te największe mają nawet około 20 000 mAh.

Dla łatwiejszego ładowania nie tylko jednego, ale też dwóch telefonów jednocześnie, powerbank może być wyposażony w dwa porty. Najlepiej wybierać modele z wysoką mocą wyjściową, na przykład 3 A, aby ładowanie odbywało się jeszcze szybciej. Za bezpieczne działanie odpowiadają specjalne zabezpieczenia chroniące przed zwarciami, przepięciami.

W sprzedaży można znaleźć także inne przenośne ładowarki USB, na przykład modele pozwalające na podłączenie do nich baterii paluszków AA, ładowarki solarne.

Jak korzystać z przenośnej ładowarki do telefonu?

Używanie przenośnej ładowarki na USB w formie powerbanka jest bardzo proste, dlatego to urządzenie, z którego obsługą poradzi sobie każdy.

1. Naładuj powerbank aż będzie pełny.
2. Podłącz powerbank do telefonu z użyciem kabla zawierającego odpowiednie porty (microUSB, USB-C).
3. Zaczekaj, aż telefon się naładuje.
4. Odłącz przenośną ładowarkę od telefonu.
5. Doładuj powerbank, gdy będzie wyczerpany.

Jak wybrać dobrą przenośną ładowarkę USB?

Dobra przenośna ładowarka USB nie musi być droga. Najlepiej dopasować ją do swoich potrzeb i zdecydować się na markowe urządzenie posiadające pozytywne opinie użytkowników.

Przy zakupie przenośnej ładowarki USB warto zwrócić uwagę na:
– pojemność podawaną w mAh – wyższa to więcej cykli ładowania
– liczbę portów USB do ładowania telefonów
– funkcję szybkiego ładowania – wyższa całkowita moc wyjściowa podawana w A
– wielkość i kształt ładowarki – związana z jej pojemnością
– akcesoria w zestawie – kabel USB z odpowiednią końcówką microUSB, USB-C

Przenośna ładowarka USB – ceny

Koszt zakupu powerbanka – przenośnej ładowarki USB zależny jest głównie od jej pojemności oraz od producenta. Ceny rozpoczynają się już od około 20 złotych, ale za dobrej jakości model o wysokiej pojemności trzeba będzie zapłacić około 80-120 złotych.