elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Radio z wysuwanym ekranem – zalety i funkcje

Jeśli jesteśmy melomanami i jednocześnie często jeździmy samochodem, to warto zaopatrzyć się w pewne urządzenie. Jakie? Jest nim radio z wysuwanym ekranem. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy wiele, kompatybilnych z niemal każdym autem, modeli takich odbiorników. Dzięki nim nie tylko możemy słuchać muzyki. Funkcji jest więcej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym urządzeniom, zanim dokonamy odpowiedniego wyboru.

Radio z ekranem GPS

Zacznijmy więc od łatwego w obsłudze radia, które ma wysuwany ekran z wyświetlaną na nim nawigacją. To bardzo przydatna opcja. Oczywiście, możliwe jest jest standardowe korzystanie z rożnych stacji radiowych, podłączenie pendrive’a USB, a nawet smartfona za pomocą Bluetooth (bezprzewodowej komunikacji). Ale ważne, że ma wbudowany GPS. Dzięki tej funkcji mamy podawaną dokładną lokalizację i co ciekawe – pomiar prędkości. Na długie podróże to świetne, praktyczne rozwiązanie.

Radio to nie potrzebuje żadnej ramki (chyba sprzęt ma większe gabaryty) albo dużej deski rozdzielczej, aby je łatwo zamontować. Dlatego nie zajmuje w samochodzie zbyt wiele miejsca. Kiedy wysunie się ekran, to nie ma problemów w przechodzeniu pomiędzy folderami czy wyszukiwaniu interesującej nas stacji. Co ciekawe, przyciski na odbiorniku można tak skonfigurować, by były dostosowane do naszych własnych, wymarzonych preferencji.

Ekran dotykowy – bardziej nowoczesna funkcja

Jeszcze ciekawsze i bardzo polecane jest radio z wysuwanym ekranem, ale dotykowym. Tutaj należy kierować się opiniami internautów i kupować jedynie sprawdzone urządzenia od dobrego producenta. Chodzi o to, aby nie natrafić na jakąś tańszą podróbkę.

Ale nawet w przypadku tych droższych urządzeń, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Na początek istotny jest sam montaż. Trzeba przetestować, czy na pewno radio będzie pasować do otworu w kokpicie naszego auta. Jeśli wszystko jest ok i bez problemu wejdzie to miejsce, pozostaje jeszcze ocenić wyświetlacz ekranu. Najlepiej, gdy będzie on widoczny w dzień oraz w nocy w gorszych warunkach.

Kolejnym aspektem jest samo odtwarzanie muzyki. Przecież głównie do tego służy nam takie urządzenie. Tutaj należy wybrać sprzęt, który umożliwi połączenie z nowoczesnym smartfonem. Radio z wysuwanym ekranem pozwoli wtedy na słuchanie ulubionych przebojów na serwisach streamingowych (np. na popularnym Spotify). Wystarczy parę kliknięć palcem.

Jednak, aby cieszyć się z rockowych czy popowych szlagierów, radio musi mieć porządny dźwięk. A taki dają dobrej jakości głośniki oraz pewne opcje, jak modyfikowanie brzmienia za pomocą korektora oraz regulacja balansu. Jeżeli kochamy mocne basy, to należy poszukać model wyposażony dodatkowo w odpowiednie porty. Wtedy możemy podłączyć osobny subwoofer

Radio z wysuwanym ekranem – podsumowanie

Teraz już wiemy, że musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Zewnętrzny design swoją drogą, ale najbardziej istotne jest to, co radio ma w swoim wnętrzu. Im więcej ciekawych funkcji oraz złączy, tym lepiej. Wtedy jednak należy zdawać sobie sprawę, że i cena jest dość wysoka (nawet tysiąc i kilka tysięcy złotych). Gdy w portfelu nie mamy za wiele pieniędzy, wtedy warto zdecydować się na modele za kilkaset złotych, pamiętając, aby pochodziły od polecanego producenta. W takim przypadku jedynie ich ekran będzie niewielki i niestety wbudowany, lecz funkcjonalność urządzenia nadal zadowalająca.

Radio z wysuwanym ekranem kosztuje już, jak wyżej wspomnieliśmy, więcej. Na szczęście są tutaj urządzenia dostępne poniżej tysiąca złotych. Dobrym wyborem będą np. te marki Vordon. Dlaczego? Mają bowiem spory i bardzo czytelny ekran. Nie brakuje w nich także modułu Bluetooth.

Oczywiście, jeżeli dysponujemy znacznie większym budżetem specjalnie przeznaczonym na tego typu gadżety i urządzenia, to śmiało kupujmy bardziej profesjonalne produkty. One zaskakują niezwykle licznymi i zaawansowanymi opcjami – od nawigacji GPS po zestaw głośnomówiący oraz wspomniany wyżej prosty dostęp do YouTube, Spotify i innych podobnych serwisów.