elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Podłączenie kina domowego do telewizora
Multimedia

Podłączenie kina domowego do telewizora – jaki kabel jest najlepszy?

Kino domowe umożliwia uzyskanie efektu kinowego dźwięku we własnym domu. Aby osiągnąć jego najlepszą jakość, duże znaczenie ma sposób podłączenia go do telewizora. Jak podłączyć kino domowe?Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Żeby rozpocząć używanie kina domowego, należy podłączyć zestaw do telewizora. Dzięki temu można przekazywać sygnał audio oraz inne dane pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Aktualnie nowoczesne zestawy kina domowego dostępnego w ofercie salonydenon.pl/produkty/kino-domowe/zestawy-kina-domowego wykorzystują przede wszystkim łączność przez kabel HDMI. Podłączenie jest wtedy bardzo łatwe i szybkie, ponieważ wystarczy zastosowanie jednego kabla tego typu.

Łączność przez HDMI występuje w wielu wariantach, między innymi jako HDMI eARC. Jest to najnowocześniejszy standard, który pozwala na korzystanie z technologii dźwięku przestrzennego, na przykład DTS:X, Dolby Atmos, DTS-HD, Dolby TrueHD. Dzięki temu można uzyskać najwyższą jakość brzmienia swojego kina domowego i poczuć się jak w centrum oglądanych na ekranie telewizora zdarzeń.

Aby skorzystać z takiego podłączenia, również telewizor musi wykorzystywać gniazdo HDMI, dlatego duże znaczenie mają również jego parametry techniczne.

Poza łącznością przez HDMI można również wykorzystać kabel koncentryczny, kabel optyczny oraz kabel audio, jednak nie obsługują one wtedy zaawansowanych technologii dźwięku 3D.

Jak podłączyć głośniki kina domowego?

Aby korzystać ze swojego kina domowego, konieczne będzie również podłączenie głośników. Aktualnie możliwe jest to na dwa sposoby – przewodowo i bezprzewodowo.

Przewodowe podłączenie oznacza konieczność podłączenia głośników do amplitunera. Jaki kabel do głośników kina domowego? Stosuje się wtedy standardowe kable głośnikowe wykonane z miedzi.

Można jednak zdecydować się też na bezprzewodowy system kina domowego, w którym głośniki nie wymagają stosowania standardowych kabli głośnikowych, a jedynie podłączenia do zasilania. Głośniki łączą się wtedy z siecią Wi-Fi i o dzięki niej przekazuje się sygnał audio.

Jakie głośniki do kina domowego można podłączyć bezprzewodowo? Obecnie taka opcja dostępna jest w kinach wielu marek, na przykład Denon, które wykorzystują system bezprzewodowy Sonos. Do bezprzewodowej obsługi można korzystać z aplikacji Sonos, AirPlay 2.

Wobec tego przed zdecydowaniem się na zakupienie zestawu kina domowego warto dokładnie sprawdzić jego sposób podłączenia, zarówno do telewizora, jak i głośników. Wybierając nowoczesne kino, można nie tylko łatwo je podłączyć, ale też uzyskać lepszą jakość dźwięków i większą wygodę w jego użytkowaniu.