elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Mały, mobilny komputer do gier

Mały, mobilny komputer do gier

Od lat toczy się wojna między zwolennikami komputerów stacjonarnych i mobilnych, czyli laptopów. Jedni argumentują swoje zdanie twierdząc, że komputery stacjonarne posiadają dużą większą moc i traktują laptopy jako zabawki, a posiadacze ich mobilnych odpowiedników akcentują możliwości, jakie laptopy gwarantują. Możliwości pracy i zabawy, jakie daje poza domem i w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia się do prądu. Naprzeciw obu stronom konfliktu wychodzą firmy, które stworzyły mini komputery stacjonarne.

Łącząc ze sobą mobilność laptopów i moc komputerów stacjonarnych mini PC stanowią świetny kompromis. Choć głównymi zadaniami, jakie stawia się przed nimi, jest praca biurowa i ogólne zastosowanie domowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się nimi podczas gry. Od dawna powstają podzespoły w wersji mini, które zapewniają wydajność zbliżoną lub równą tej, którą chwalą się ich większe odpowiedniki.

Do czego mogą służyć mini PC

Komputery te stanowią również świetny zamiennik za standardowy dekoder telewizyjny. Z racji swych niewielkich rozmiarów można postawić go na półce w pobliżu telewizora i cieszyć się oglądaniem filmów. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w naszych czasach, gdy usługi streamingowe takie jak Netflix zapewniają dużo większy wybór produkcji, a przepływ informacji na temat świata i kraju dokonuję się w dużej mierze przez internet. Telewizja, jaką dziś znamy z biegiem lat zostanie całkowicie wyparta, a pozostawiony segment gospodarki zostanie z pewnością zajęty przez te dyskretne i nie rzucające się w oczy urządzenia.

Zapaleni gracze też znajdą tu coś dla siebie, choć zmuszeni będą wydać więcej pieniędzy. Rekompensatą będzie wysokiej jakości maszyna, pozwalająca odpalić wymagające tytuły. Będzie to wymagało bardziej czasochłonnych i dokładnych poszukiwań. Aby zakupiona jednostka odpowiednio wywiązywała się z powierzonych jej zadań, musi być wyposażona w będące w stanie sprostać tym zadaniom podzespoły. Zarówno procesor, kartka graficzna, jak i ilość pamięci RAM muszą znajdować się na odpowiednio wysokim poziomie.

Co powinien posiadać dobry komputer

Procesor, jako element, który koordynuje pracę wszystkich pozostałych podzespołów, jest niejako mózgiem komputera. Umożliwia sprawne działanie urządzenia i kieruje ruchem danych. Przy wyborze procesora należy kierować się jego ilością rdzeni, częstotliwością taktowania i architekturą. W każdym z tych przypadków im większa jest ich wartość, tym lepiej.

Jeśli chcemy grać w jak największej ilości FPS należy zaopatrzyć się w wysokiej klasy kartę graficzną. Odpowiada ona za generowanie i wyświetlanie obrazu. Na jakość tego podzespołu wpływa głównie ilość i jakość pamięci. Niektóre z firm zachwalają swoje modele posiadające zintegrowane karty graficzne. I o ile do prac biurowych jest to dobre rozwiązanie, to nie sprawdzą się przy ogrywaniu współczesnych tytułów. Wymagane są do nich lepsze, dedykowane karty, które będą w stanie udźwignąć dzisiejsze gry.

Kolejną ważną wartością, na którą powinniśmy przy wyborze komputera zwrócić uwagę, jest ilość wbudowanej pamięci RAM. Jest odpowiedzialna za tymczasowe przechowywanie danych. Nabiera szczególnie dużego znaczenia, gdy oglądamy filmy na youtube, korzystamy z bardziej zaawansowanych, programistycznych czy graficznych, programów, ale ma też wpływ na doznania płynące z gry. Wybierając pamięć RAM, należy zwrócić uwagę na typ pamięci oraz częstotliwość pracy.

Przyszłość komputerów

Dla tych, którzy zdecydują się na mały komputer do gier czy pracy czeka szereg rozwiązań. Istnieją już ogromne możliwości wyboru, między poszczególnymi podzespołami, zapewniającymi sposobność do stworzenia PC, który będzie w stanie sprostać zadaniom, jakie przed nimi postawimy. Minusem, obok którego nie można przejść obojętnie to cena mini PC. Chcąc czy nie jest koszt, jaki przyjdzie nam zapłacić za mniejsze komponenty jest większy, od tej za jaką można nabyć ich standardowej wielkości odpowiedniki.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to naprawdę dobre urządzenie. A jak wiadomo wszystkie dziedziny naszego życia, dążą do jak największego uproszczenia i zminimalizowania. Stąd nie trudno dojść do wniosku, że rozmiary mini PC w niedługim czasie staną się standardem, a co za tym idzie również, ich cena ulegnie zmniejszeniu.