elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

jak zrobić screena na komputerze
Lifestyle

Jak zrobić screena na komputerze – poradnik dla początkujących

Zrzut ekranu może przydać się w wielu sytuacjach, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jak zrobić screena na komputerze. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla osób, które nie znają się za bardzo na komputerach i chcą wykonać screen.

Zrzut ekranu na komputerach z systemem Windows

Klasyczne komputery korzystają z popularnej klawiatury QWERTY. To właśnie na niej znajduje się klawisz Print Screen, dzięki któremu można szybko wykonać zrzut z ekranu. Na niektórych modelach klawiatur przycisk oznaczony jest symbolem Prt Sc albo PrtScr. Można go znaleźć zazwyczaj w prawym, górnym rogu klawiatury. W systemie operacyjnym Windows 10 można skorzystać ze skrótu klawiszowego Alt + PrtScr, który zapisuje w pamięci komputera zrzut aktywnego okna. Skrót Shift + PrtScr służy z kolei do zapisywania zaznaczonego obszaru ekranu. Pamiętać należy o tym, że zapisany screen przechowywany jest w schowku systemowym. Obraz można wkleić do dowolnego programu graficznego (Paint, Photoshop). Jeżeli chcemy wejść do schowka i sprawdzić jego zawartość to wystarczy skorzystać z kolejnego skrótu klawiszowego Win + V. Jeżeli nasza klawiatura nie posiada dedykowanego przycisku Print Screen to można skorzystać z kombinacji Win + Fn + Spacja.

W jaki sposób zrobić screena na komputerze przenośnym?

Nieco trudniejszym zadaniem jest zrobienie screena na komputerach przenośnych. Wynika to oczywiście z tego, że laptopy znacząco różnią się od stacjonarnych odpowiedników. Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby szybko zlokalizować klawisz Print Screen. Zazwyczaj znajduje się on na dole klawiatury po jej prawej stronie. Jeżeli posiadamy komputer przenośny z klawiaturą francuską AZERTY to warto poszukać przycisku ImpEc. Dużym zainteresowaniem cieszą się także klawiatury niemieckie QWERTZ. W tym konkretnym przypadku należy znaleźć przycisk Druck. Najmniej problemów wbrew pozorom jest z cyrylicą. Klawiatura rosyjska przycisk Print Screen ma pod klawiszem ЙЦУКЕН.

Jak zrobić screena na komputerze z systemem operacyjnym Mac?

Osoby, które korzystają z systemu operacyjnego Mac powinny pamiętać o tym, że screen robi się poprzez kombinację klawiszy Command + Shift + 3. Zapisy zrzutów można odnaleźć w Clipboard Mac. Warto wspomnieć także o tym, że skorzystać można z pomocy specjalnych programów do robienia screenów. W systemie macOS i Windows znaleźć można wiele sprawdzonych aplikacji, dzięki którym zrobimy screena nawet z filmów wideo. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że istnieje również możliwość ustawienia własnych skrótów na klawiaturze, które umożliwią wykonane screena z ekranu.