elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

jak zrobić prezentacje
Lifestyle

Jak zrobić prezentacje produktów?

Jak wiemy dobra prezentacja przyciąga uwagę wielu odbiorców. Aby ją zrobić, niezbędne jest stosowanie kilku prostych zasad. Brak dobrej oprawy spowoduje, iż informacje, które chcemy przekazać, nie wywołają oczekiwanego efektu.

Czynniki wpływające na dobrą prezentację

Slajd wartościowy merytorycznie to za mało, aby uzyskać odpowiedni efekt. Podstawą jest, aby był zaaranżowany estetycznie oraz z dobrym pomysłem. Prezentacja musi być przede wszystkim spójna. Przesada w dopieszczaniu graficznym może odnieść odwrotny skutek od zamierzonego. Aby zachować spójność, musimy zadbać o użycie ikonek lub kolorów, a także zdjęć bez przesadnego nadmiaru. Musimy zastosować motyw przewodni, w przeciwnym razie każdy slajd będzie inny. Odbiorca zaskakiwany coraz to nowymi pomysłami będzie tak samo zniechęcony, jak w przypadku, gdy każdy slajd jest identyczny. Prezentacja powinna posiadać jeden wspólny mianownik, na przykład charakterystyczny wzorek lub jakiś wizualny wyróżnik.

Slajd powinien być podsumowaniem tego, co mówisz. Powinien być jego tłem. Można przyjąć zasadę, iż slajd powinien być tytułem, a nie treścią. Nie należy w nim umieszczać wszystkiego co masz zamiar powiedzieć. Złym pomysłem są wypunktowania i listy, dobrym zaś rozbicie informacji na osobne slajdy. Nie można przytłoczyć ilością informacji odbiorcy, ponieważ bardzo szybko zapomni, o czym dana prezentacja jest. Nie warto upychać wszystkiego na jednym ekranie. Proste projekty są zdecydowanie lepsze, niż chaotyczne i przesadne.

Patrząc na to, jak nasz mózg reaguje na bodźce, warto pamiętać, że obraz łatwiej trafi do odbiorcy, niż tekst. Dobrze jest więc korzystać ze zdjęć i ikon, Obraz ma za zadanie wzbudzić ciekawość i spowodować napływ emocji. Może to być zarazem wstęp lub podsumowanie tego, co powiemy. Każdy slajd powinien być osobną mini-infografiką lub materiałem reklamowym. Jego celem niech będzie przekazanie jednej rzeczy.

Czy prezentacja powinna być unikalna?

Jak zrobić prezentacje? Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się tandetnych motywów zdjęciowych. Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie używanie banalnych metafor. Prezentacja w szczególności musi być dopasowana graficznie do tematu i razem z treścią opowiadać tę samą historię.

Treści muszą mieć zbudowaną wyraźną strukturę. Należy wybrać, które slajdy będą tytułowymi, a które podrzędnymi. Stworzenie po jednym slajdzie powitalnym oraz kończącym, będzie idealną klamrą kompozycyjną. Dzięki przemyślanej narracji, unikniemy chaotycznego zbioru slajdów. Wszystko musi mieć swoje etapy.