elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

sterowanie oświetleniem LED schodów
Multimedia

Efektowne i inteligentne sterowanie oświetleniem LED schodów

Tradycyjna klatka schodowa w domu czy mieszkaniu może odznaczać się nietuzinkowymi rodzajami podświetlenia, które poza bezpieczeństwem wpływają na codzienny komfort i elegancję schodów. Oferowane inteligentne sterowanie oświetleniem LED schodów ma miejsce, dzięki nieustannie ulepszanym przez nas sterownikom cyfrowym, wykorzystującym metodę modulacji szerokości impulsów (Pulse Width Modulation). Dzięki jej zastosowaniu zyskuje się lepsze możliwości dekoracyjne.

Równoczesne oświetlenie schodowe poprzez zapalanie i gaszenie punktów świetlnych

To jedno z najpowszechniejszych rozwiązań, polegające na równoczesnym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia schodowego. Stanowi najprostszą instalację elektryczną, gdyż wszystkie lampy podłączone są równolegle. Efekt jest bardzo podstawowy i doskonale sprawdza się w przypadku tradycjonalistów. Można go uzyskać poprzez zastosowanie funkcji w sterowniku schodowym RGBW-R bądź obecności czujnika zmierzchu czy ruchu.

Nowoczesne rodzaje sterowania oświetlenie LED na schodach

Cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem jest ściemnianie oświetlenia schodowego, które jest możliwe dzięki obecności dowolnego ściemniacza PWN, wpinanego bezpośrednio w układ. To pomysł dający sposobność regulacji natężenia mocy światła, co zapobiega nadmiernemu oślepieniu użytkownika schodów po zmroku. Innym pomysłem jest dyskretne podświetlenie stopni schodów po zmierzchu. Ma ono miejsce poprzez specjalną funkcję standby, indywidualnie modyfikowaną przez domownika. Dzięki niej można regulować podświetlenie stopni w granicach od 5 do 50% mocy światła, co umożliwia subtelne zaakcentowanie kształtu schodów i ułatwienie komunikacji nocą. Opcję można dowolnie włączać i wyłączać, w sytuacjach gdy nie jest potrzebna.

Ciekawą i często wprowadzaną w nowoczesnych domach funkcją jest podświetlanie LED poręczy schodów. Pozwala na podkreślenie balustrady w dowolnej sekwencji np. może się ona włączać jako pierwsza i wyłączać na samym końcu. W zależności od posiadanego modelu urządzenia istnieje wiele możliwości. Płynność zapalania i gaszenia należy do rozwiązań obecnych w każdym z naszych sterowników. W przeciwieństwie do skokowego włączania światła, to forma subtelna i zdecydowanie łagodniejsza dla oczu. Istnieje wiele kombinacji rozjaśniania i wyłączania oświetlenia – każdy użytkownik może więc dopasować je do własnych potrzeb.

oświetlenie led schody

Niezwykle przydatna, zwłaszcza w dużych domach jest również obsługa półpiętra – a więc możliwość zastosowania trzeciego czujnika na półpiętrze. Zapewnia to bezpieczeństwo i jeszcze lepiej oświetla obszerne schody. Sterowniki RESTAN dają możliwość zwiększenia komfortu w codziennej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami zlokalizowanymi na rożnych kondygnacjach. Ciekawym efektem wyróżnia się fala świetlna tzw. oświetlenie kaskadowe będąca zaawansowanym sposobem zapalania i gaszenia światła. Sekwencyjne rozpalanie lampka po lampce (gdy poprzednia nie osiągnęła jeszcze maksymalnej mocy), w zależności od wyboru może następować poprzez delikatne rozmycie bądź działać skokowo. To podstawowa i niezwykle często stosowana funkcja naszych sterowników schodowych.