elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Dostawca urządzeń do programowania
IT

Dostawca urządzeń do programowania układów scalonych – firma PB Technik

Z roku na rok zauważalnie wzrasta wolumen produkcji urządzeń elektronicznych, w których wykorzystywane są programowalne układy scalone. W obecnej, coraz szybciej i szerzej cyfryzującej się rzeczywistości, jest to sytuacja całkowicie normalna, zwłaszcza w tych gałęziach elektroniki, gdzie stosuje się układy scalone FPGA, pozwalające na wielokrotne przeprogramowywanie. Proces ten jest jednak czasochłonny, a im bardziej skomplikowane i zaawansowane procedury działania są implementowane w układach scalonych, tym większe nakłady czasowe są niezbędne do zaprogramowania każdego z nich. Z tego powodu standardem staje się programowanie układów scalonych jeszcze w obrębie linii produkcyjnej, co pozwala znacząco skrócić proces produkcji.

Programowanie układów scalonych – rodzaje programatorów

Urządzenia do programowania układów scalonych w branży elektronicznej można podzielić na dwie zasadnicze klasy: programatory ręczne oraz programatory automatyczne. Każda z nich lepiej sprawdza się w określonych warunkach produkcyjnych, urządzenia różnią się od siebie również zakresem funkcjonalności i możliwym wyposażeniem dodatkowym.

Programatory ręczne

Programatory tego typu są najczęściej wykorzystywane w przypadku serii prototypowych oraz produkcji niskoseryjnej. Dzięki dość kompaktowym rozmiarom, prostej i intuicyjnej obsłudze oraz braku konieczności specjalistycznego przeszkalania pracowników do użytkowania tych programatorów, dobrze sprawdzają się one tam, gdzie wymagane jest programowanie kilku układów scalonych naraz. Co ważne, pojedynczy pracownik jest w stanie obsłużyć nawet kilka programatorów ręcznych jednocześnie, co pozwala zwiększyć wydajność procesu, jednak nie jest to skala wystarczająca do sprostania potrzebom produkcji wielkoseryjnej.

Programatory automatyczne

Automatyczne programatory układów scalonych to urządzenia zaprojektowane z myślą przede wszystkim o wykorzystaniu w produkcji wielkoseryjnej. Tego rodzaju urządzenia sa w stanie programować nawet kilka tysięcy układów scalonych w ciągu godziny (np. programator przemysłowy Data I/O PSV 2800 jest w stanie osiągnąć wydajność rzędu 3000 układów/h). W przypadku masowej produkcji automaty do programowania układów scalonych często są wyposażone w dodatkowy osprzęt zwiększający efektywność pracy – mogą to być np. opcjonalne systemy kontroli wizyjnej, czytniki kodów kreskowych, jonizatory albo lasery światłowodowe do znakowania układów scalonych.

Programowanie układów scalonych – na co zwrócić uwagę wybierając programator?

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie powinny stanowić podstawę decyzji o wyborze konkretnego urządzenia do programowania układów scalonych, bez dwóch zdań stanowi wydajność programowania oferowana przez dany programator. Jednak sama szybkość, z jaką możliwe jest programowanie układów scalonych na linii produkcyjnej czy poza nią nie powinna być wyłącznym kryterium, jakim warto się kierować.

Z perspektywy każdego producenta elektroniki, niezależnie od wolumenu produkcji, niezwykle ważna jest również minimalizacja kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu jak najwyższej jakości produkowanych podzespołów czy urządzeń. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne wyposażenie dodatkowe oraz zachowanie bezpieczeństwa programowanych układów. Dla producentów dużych wolumenów elektroniki dobrym rozwiązaniem może być też programator pozwalający na zaprogramowanie układu tuż przed umieszczeniem go na płytce PCB – nie tylko skraca to czas potrzebny na przeprowadzenie procesu programowania, ale także daje pewność, że zastosowano najnowszą wersję oprogramowania.

PB Technik – najwyższej klasy urządzenia dla producentów elektroniki

Oferta PB Technik w zakresie programatorów układów scalonych to starannie wyselekcjonowany wybór urządzeń renomowanej amerykańskiej firmy Data I/O, pozwalających zachować wysoką efektywność programowania oraz zminimalizować koszty bez uszczerbku dla jakości. W asortymencie znajdują się zarówno rozwiązania dla producentów elektroniki na niewielką skalę, jak i dla największych zakładów produkcyjnych, w których niezbędne są urządzenia o wydajności sięgającej nawet kilkunastu tysięcy programowanych układów scalonych na dzień roboczy.

Aktualna oferta urządzeń umożliwiających wydajne programowanie układów scalonych dostępnych w bieżącym asortymencie PB Technik jest dostępna bezpośrednio na stronie firmy pod adresem https://pbtechnik.com.pl/

Materiał partnera