elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Czym jest podpis elektroniczny?

Od ponad dwóch dekad podpis elektroniczny istnieje w naszym kraju. Na początku był uważany za biznesowy luksus, jednak obecnie jest bardzo popularny i stosowany przez wiele osób. Warto zaznaczyć, że tego typu podpisy elektroniczne sprawiają, iż wszelkie transakcje biznesowe są niesamowicie wygodne. Okazuje się, iż nawet przy tak znacznej popularności podpisów elektronicznych bardzo dużo ludzi nie zna takiego narzędzia, które ma ogromne znaczenie w erze cyfrowej. We Wrocławiu istnieją firmy, które pomogą przygotować kwalifikowany podpis elektroniczny. 

Czym jest podpis elektroniczny?

 Warto wiedzieć, że nie każdy podpis elektroniczny jest podpisem kwalifikowanym. Zgodnie z obecnymi normami prawnymi można wyróżnić 3 typy podpisów elektronicznych. Wymienić można podpis elektroniczny zwykły, zaawansowany, a także kwalifikowany podpis elektroniczny. Okazuje się, że tylko ten ostatni został uznany w kwestii prawnej za równoważny ze standardowym podpisem własnoręcznym. Dlatego wiele osób decyduje się na stworzenie tego typu podpisu, który jest bardzo wygodny oraz funkcjonalny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podpis elektroniczny to specjalnie zamieszczone dane w formie elektronicznej, które zostały dołączone bądź logiczne powiązane z innymi istotnymi danymi w formie cyfrowej. Warto nadmienić, że zaawansowana pieczęć elektroniczna powinna spełniać kilka wymogów. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, żeby była unikalnie przyporządkowana do podpisującej osoby oraz musi umożliwiać ustalenie tożsamości podpisującego. Dodatkowo podpis elektroniczny jest składany przy zastosowaniu danych, które służą do składania podpisu elektronicznego – mowa o takich danych, które mogą być podpisane z dużą dozą pewności, tylko pod kontrolą podpisującej osoby. Trzeba też wiedzieć o tym, że dokumenty, które zostały opatrzone takowym podpisem, zawsze wywołują skutek prawny, a także dowodowy. Okazuje się, że każdy inny podpis elektroniczny niespełniający wszelkich wymogów podpisu kwalifikowanego, także może wywierać skutki prawne. Bardzo istotne jest to, że w niektórych sytuacjach wymagany jest podpis kwalifikowany. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach za wystarczający uznaje się każdy inny podpis. Wszystko określone jest w prawie krajowym poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. 

Podpis kwalifikowany Wrocław

W obecnych czasach wiele osób korzysta z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że kwalifikowany podpis elektroniczny ma skutek prawny takim sam, jak podpis własnoręczny. Dlatego taki podpis został oparty na specjalnym certyfikacie, który wydany jest w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Można z niego korzystać we wszystkich państwach członkowskich. Należy pamiętać, że podpis elektroniczny to własny, osobiście złożony przy zastosowaniu specyficznych środków technicznych podpis, który funkcjonuje w sferze cyfrowej. Okazuje się, że ma taką samą ważność, a także moc prawną jak unikalny, własnoręczny podpis. Może być on wykorzystywany do podpisywania, a także nadawania mocy prawnej wszelkim dokumentom występującym w formie elektronicznej. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że tak samo, jak podpis własnoręczny, także podpis elektroniczny jest unikalny oraz jedyny w swym rodzaju. Oprócz tego sprawdzenie autentyczności podpisu elektronicznego zapewni nam specjalny certyfikat.Podpis kwalifikowany gdzie kupić?We Wrocławiu istnieją renomowane firmy, które pomogą nam stworzyć podpis elektroniczny. Większość tego typu usług dostępnych jest w przystępnych cenach. Dzięki podpisowi kwalifikowanemu można podpisywać umowy oraz dokumenty cyfrowe bez wychodzenia z domu. Dlatego takie rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach Unii Europejskiej. We Wrocławiu istnieją renomowane oraz sprawdzone firmy, które zajmują się tworzeniem podpisu elektronicznego. Wszystko dostępne jest w przystępnych cenach. Takie usługi są coraz popularniejsze w obecnych czasach.