elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Adobe Creative Cloud for Teams
Technologia

Adobe Creative Cloud for Teams – pakiet do pracy zespołowej

Adobe Inc. jest amerykańską firmą tworzącą programy graficzne na komputery z Windows i macOS. Zasłynęła stworzeniem niezwykle popularnego programu graficznego, niemal kultowego już dzisiaj Photoshopa, używanego przez użytkowników prywatnych i firmy na całym świecie. W ofercie Adobe znajduje się ponad już 30 programów do grafiki, obróbki zdjęć i video, obróbki tekstów. Obecnie firma rozwija swoje oprogramowanie głównie w dwóch segmentach usług: Creative Cloud, która gromadzi narzędzia do obróbki graficznej oraz Experience Cloud, zawierającą aplikacje wspomagające zarządzanie i marketing cyfrowy.

Kreatywna praca wymaga odpowiedniej swobody w korzystaniu z różnych narzędzi, a co za tym idzie odpowiedniej przestrzeni i dostępności do oprogramowania. Niestety, dużą przeszkodą  są wymogi posiadania odpowiednich licencji i ich wysokie koszty zakupu, co generuje dość spore koszty. Z pomocą przychodzi tu usługa Adobe Creative Cloud, która  jest następcą Adobe  Creative Suite. Do niedawna użytkownicy mieli wybór co do formy zakupu jednego lub kilku programów graficznych od Adobe. Mogli kupić takie programy, jak np. Adobe Illustrator CS6  czy Adobe Photoshop C6 jednorazowo i dokonywać płatnych aktualizacji lub korzystać z planu subskrypcji Creative Cloud, gwarantującego aktualność oprogramowania w cenie. Od 9 stycznia 2017 roku w formie jednorazowego zakupu można kupić jedynie Adobe Photoshop Lightroom, reszta jest dostępna jedynie po przystąpieniu do subskrypcji Creative Cloud.

Creative Cloud – co to jest?

Creative Cloud to pakiet ponad 20 programów komputerowych  i usług oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Każde z narzędzi znajdzie zastosowanie niemal w każdej kreatywnej branży, mogą je wykorzystać użytkownicy zajmujący się grafiką, projektami 3D, montażem filmów, animacjami czy DTP. Pakiet zawiera również niezbędne narzędzia do tworzenia witryn WWW, a także aplikacje do pracy nad projektami graficznymi i filmowymi. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić:

  • Photoshop – tworzenie i obróbka grafiki i zdjęć,
  • Illustrator – tworzenie kompozycji i ilustracji wektorowych,
  • InDesign – projektowanie i przygotowywanie materiałów do druku, publikacji,
  • Premiere Pro – obróbka filmów,
  • Fresco – rysowanie i malowanie na urządzeniach mobilnych.

Produkty można pobrać z chmury na pulpit, a sama chmura co miesiąc się rozrasta. Usługa opłacana jest w ratach abonamentowych, które można potem zaksięgować jako bieżące koszty. Subskrypcja dotyczy zarówno całego pakietu jak i wybranych, pojedynczych produktów.

Creative Cloud – usprawnienie pracy zespołowej

Subskrypcja CC to nie tylko dostęp do dużego zestawu narzędzi do twórczej pracy. Oferuje również dostęp do usług znacznie usprawniających przebieg pracy zespołowej. Są to m.in. narzędzia do komunikacji, współpracy, udostępniania zasobów, pozwalające zachować pełną kontrolę nad całym procesem z dowolnego miejsca. Cały pakiet bądź wybrane jego elementy są dostępne w chmurze, w której dodatkowo znajduje się wirtualny dysk o pojemności 100 GB. Dzięki niemu proces udostępniania i przesyłania plików jest dużo szybszy i prostszy, co bardzo dobrze sprawdza się przy pracy w grupie

Jak tłumaczy doradca klienta z firmy Klucz-SystemSpołeczność użytkowników usługi Adobe stale się powiększa, i to nie tylko ze względu na dużą wygodę użytkowania, ale także z e względu na oszczędność. Firmom łatwiej jest dokonywać mniejszych, stałych płatności okresowych niż sfinansować jednorazowy zakup pudełkowych wersji oprogramowania. Dodatkowo takie programy trzeba aktualizować odpłatnie co jakiś czas, podczas gdy Creative Cloud oferuje dostęp do bezpłatnych aktualizacji zaraz po ich premierze i użytkownicy nie muszą się martwić o dodatkowe koszty.

Subskrypcja Adobe Creative Cloud for Teams

Subskrypcje są dostosowane do kilku segmentów: komercyjnego, administracji rządowej i edukacji. Można wybierać między licencją na urządzenia lub na użytkowników, a także dostosować ją do własnych potrzeb. Na przykład Adobe Creative Cloud for Teams to oferta skierowana dla małych i dużych przedsiębiorstw i firm. W ramach tego abonamentu, oprócz oprogramowania, otrzymuje się również dostęp do internetowego portalu Admin Console do zarządzania licencjami, a także dostęp do całodobowej pomocy technicznej oraz sesje szkoleniowe. Przedsiębiorcy otrzymują cały pakiet w rocznym abonamencie, a po zakończeniu tego okresu subskrypcję można odnowić na korzystnych warunkach.